Gümrük vergisinde tarh ve tahakkuk işlemi
Imposition and accrual process in customs duty
- Tez No: 804326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Gümrük vergisinin tarihi çok eski zamanlara dayanmakla birlikte kamu hizmetlerinin finansmanı açısından bir vergi geliri olmasının yanı sıra aynı zamanda bir ticaret politikası aracı olarak yerli üreticinin ve tüketicinin korunması gibi bir amaç doğrultusunda da kullanılabilmektedir. Bu nedenle, gümrük vergisi günümüzde hala önemini korumaktadır. Ayrıca gümrük vergisi, devletler için bir gelir kaynağı olurken yükümlüler açısından ise bir maliyet unsuru olmaktadır. Gümrük idaresi tarafından vergi gelirleri en doğru şekilde ve tam olarak tahsil edilmek istenirken yükümlüler tarafından ise kar maksimizasyonunun yanında vergi minimizasyonunu hedeflenmektedir. Dolayısıyla, gümrük vergisi özelinde tarh ve tahakkuk işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve ardından yükümlülerden tahsil edilmesi süreci önem arz etmektedir. Ayrıca, gümrük vergisinin özelliğinden dolayı tarh ve tahakkuk işlemi vergi tekniği açısından literatürde en çok tartışılan konuların başında gelmektedir. Bu varsayımlar altında çalışmada ilk olarak gümrük vergisinin tarihsel gelişimi ve özellikleri ele alınmıştır. Tarh ve tahakkuk işlemi gümrük vergisi özelinde ele alınarak, hukuki niteliği ve unsurları genel vergi hukuku ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Son olarak da gümrük hukuku ve vergi hukuku arasındaki uygulama benzerlikleri ve farklılıkları tarh ve tahakkuk işlemine etkisi açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the history of customs duty goes back a long way, it can be used for a purpose such as the protection of domestic producers and consumers, as a tool of trade policy, as well as being a tax income in terms of financing public services. Therefore, customs duty still maintains its importance today. In addition, while customs duty is a source of income for states, it is a cost element for tax payers. While the customs administration wants to collect tax revenues in the most accurate and complete way, taxpayers aim at tax minimization as well as profit maximization. Thus, it is important to carry out the taxation process and especially the imposition and accrual transactions in the customs tax and then collecting it from tax payers. Moreover, due to the characteristics of customs duty, the collection and accrual process is one of the most discussed issues in the literature from a tax point of view. Under these assumptions, the historical development and characteristics of customs duty were first discussed in the study. By considering the assessment and accrual process in the context of customs tax, its legal nature and elements are examined in comparison with the general tax law. Eventually, the similarities and differences between customs law and tax law were evaluated in terms of their effect on the imposition and accrual process.