Farklı çevre sıcaklıklarında çalışan bir gaz türbininin termoekonomik analizi
Thermoeconomic analysis of a gas turbine operating at different ambient temperatures
- Tez No: 804342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Termodinamiğin birinci yasası, enerji kaynaklarının niteliksel değil, niceliksel olarak algılanmasını sağlar. Termodinamiğin ikinci yasası, doğada gerçek süreçlerin meydana geldiği yönü belirler. Bu araştırmada, Taza güç santralinin 300 MW kapasiteli üç nolu gaz türbini üzerinde ekserji ve enerji analizi yapıldı, gaz türbininin her bir bileşeni için ekserji ve enerji denklikleri yazıldı ve ekserji tahribi değerleri her bir ekimpan için ayrı ayrı ve tüm gaz türbini için hesaplandı. Çalışma, ekserji tahribinin en büyük değerinin yanma odasında meydana geldiğini ve ekserji verimliliğinin genel olarak çevre sıcaklığının artmasıyla azaldığını gösterdi. Çalışma ayrıca, güç santralinin termal veriminin ortam sıcaklığındaki artışla azaldığını göstermektedir. Termoeknomik analiz en yüksek maliyet oranının yanma odasında olduğunu ve maliyetinin yaklaşık 2,28 cent/kW-h olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The first law of thermodynamics gives a quantitative, not qualitative, perception of energy sources. The second law of thermodynamics determines the direction in which real processes occur in nature. In this research, the energy and exergy analysis was studied on the third unit of the Taza power station with a capacity of 300 MW, where the energy and exergy balance equations were written for each component of the gas turbine, and the values of the exergy destruction were calculated in each of its parts and for the gas turbine as a whole. The study showed that the largest value of the exergy destruction occurs in the combustion chamber, and the exergy analysis showed that the exergy efficiency in general decreases with the increase in the ambient temperature. The study also showed that the thermal efficiency of the station decreases with the increase in the ambient temperature. The thermoeconomic analyis show that the largest cost rate happens in combustion chamber and the kilowatt-hour cost is about 2.28 cent/kW-h