Develi (Kayseri) ekolojik koşullarında yetiştirilen M9 anacı üzerine aşılı bazı standart elma çeşitlerinin performanslarının belirlenmesi
Determination of the performance of some standard apple varieties grafted on M9 rootstock in Develi (Kayseri) ecological conditions
  1. Tez No: 804366
  2. Yazar: MAHMUT KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, 2021-2022 yılı yetiştirme sezonunda Develi (Kayseri) ekolojik koşullarında yetiştirilen M9 anacı üzerine aşılı bazı standart elma çeşitlerinin (Red Chief, Fuji, Granny Smith, Mondial Gala ve Jeromine) performanslarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada iki yıllık ortalamaya göre çeşitlerin tam çiçeklenme tarihleri 24 Nisan ile 27 Nisan arasında gerçekleşirken, hasat başlangıcı en erken 26 Ağustos'ta (Mondial Gala), en geç ise 27 Ekim'de (Fuji) belirlenmiştir. Çeşitler arasında tam çiçeklenme ile derim olumu arasında geçen süre en uzun 183 gün ile Fuji çeşidinde, en kısa ise 125 gün ile Mondial Gala çeşidinde saptanmıştır. Çalışmada ağaç başına ve dekara verim en yüksek Mondial Gala çeşidinde (sırasıyla 20.92 kg ve 8.37 ton) bulunmuştur. Meyve ağırlığının 117.17-192.46 g, meyve eninin 63.22-73.82 mm ve meyve boyunun 58.55-69.72 mm arasında değiştiği belirlenmiştir. Meyve ağırlığı en yüksek Granny Smith (192.46 g) ve Jeromine (179.83 g) çeşitlerinden, en sert meyveler 12.75 kg-kuvvet ile Fuji çeşidinden elde edilmiştir. Çeşitlerde suda çözünebilir kuru madde (SÇKM) miktarının %12.17 (Red Chief) ile %15.75 (Fuji), titre edilebilir asit (TEA) içeriğinin %0.80 (Jeromine) ile 1.13 (Granny Smith), pH değerinin ise 3.60 (Granny Smith) ile 4.06 (Mondial Gala) arasında değiştiği belirlenmiştir. Sonuç olarak Develi (Kayseri) ekolojik şartlarına Red Chief çeşidi haricinde diğer çeşitlerin uyumu iyi olmakla birlikte, verim özellikleri bakımından Mondial Gala çeşidi diğer çeşitlere göre daha iyi sonuçlar vermiştir. Bunun yanı sıra Jeromine çeşidinden diğer çeşitlere göre daha kaliteli meyveler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the performance of some standard apple varieties (Red Chief, Fuji, Granny Smith, Mondial Gala and Jeromine) in the ecological conditions of Develi (Kayseri) in the 2021-2022 growing season. In the research, the full flowering date of the varieties was between April 24 and April 27, while the beginning of the harvest was determined on August 26 (Mondial Gala) at the earliest and October 27 (Fuji) at the latest. Among the cultivars, the longest period between time from full flowering to harvest was determined in Fuji with 183 days, and the shortest in Mondial Gala with 124 days. In the study, the highest yield per tree and decares was found in the Mondial Gala variety (20.92 kg and 8.37 tons, respectively). It was determined that fruit weight ranged between 117.17-192.46 g, fruit width 63.22-73.82 mm and fruit length 58.55-69.72 mm. The highest fruit weight was obtained from Granny Smith (192.46 g) and Jeromine (179.83 g) varieties, the fruit firmness were obtained from Fuji variety with 12.75 kg-force. It was determined that the total soluble solid (TSS) content amount in the cultivars varied between 12.17% (Red Chief) - 15.75% (Fuji), titratable acid content ranged between 0.80% (Jeromine) - 1.13 (Granny Smith), pH value varied between 3.60 (Granny Smith) - 4.06 (Mondial Gala). As a result, although the adaptation of other varieties except Red Chief to Develi (Kayseri) ecological conditions is good, Mondial Gala has given better results in terms of yield properties than the other varieties. Besides, more quality fruits were obtained from Jeromine cv than the others.