Understanding external auditing and its regulation in the eu and in Turkey: A way to convergence?
Avrupa birliğinde ve Türkiye dış denetimi ve mevzuatını anlamak: Yakınsamaya giden bir yol mu?
- Tez No: 804367
- Danışmanlar: PROF. DR. MATHIAS SIEMS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Durham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu çalışmanın amacı, AB ve Türkiye'deki denetim mevzuatını inceleyerek dış denetimin kurumsal yönetim ve finansal piyasalardaki rolünü tartışmaktır. Bu çalışma, hem AB'de hem de Türkiye'de denetim düzenlemesine ilişkin hukuki bir perspektif sunarak mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda karşılaştırmalı bir analiz yoluyla AB denetim kanunlarındaki (ve AB ve Türk denetim kanunları arasındaki) yakınsama analizine de katkıda bulunmaktadır. Bu tezin üç ana teması vardır. İlk tema, dış denetimin rolü ve işlevi ile ilgilidir. Bu bağlamda bu tez, farklı kurumsal yönetişim sistemlerinde denetimin rolünü ve günümüz finansal piyasalarındaki işlevini belirlemektedir. İkinci tema, özellikle AB'deki denetim yönetmeliği ile ilgilidir. Bu tez, AB denetim reformu girişimlerini denetim piyasasındaki temel sorunlarla ilgili olarak incelemektedir. Ayrıca, bu reform önerilerinin AB'de daha fazla uyum sağlayıp sağlayamayacağını eleştirel bir şekilde analiz etmektedir. Bu tezin merkezi ve son teması yakınsamadır. Mali piyasaların entegrasyonunun denetimin yakınlaşmasına yol açabileceğini ileri sürmektedir. AB'ye aday bir ülke olarak Türkiye, finansal piyasaların entegrasyonundan yararlanmanın yollarını aramaktadır. Uluslararası finans piyasalarının bir parçası olma ve AB üyesi olma arayışında olan Türkiye, hukukunu AB yasalarına uygun olarak yeniden düzenledi. Ancak bu tez, bu düzenleyici girişimlerin AB ve Türk kanunları arasında yakınsama ile sonuçlanıp sonuçlanmadığını (veya sonuçlanabileceğini) sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to discuss the role of external auditing in corporate governance and in financial markets by exploring audit regulation in the EU and in Turkey. This study contributes to the existing literature by providing a law perspective on audit regulation both in the EU and in Turkey. This study also contributes to the convergence analysis in EU laws on auditing (and between EU and Turkish laws on auditing) through a comparative analysis. This thesis has three main themes. The first theme concerns with the role and function of external auditing. In this respect this thesis identifies the role of auditing in different corporate governance systems and its function in today's financial markets. The second theme relates to the audit regulation, in particular in the EU. This thesis examines the EU audit reform initiatives with respect to preliminary issues in the audit market. In addition, it critically analyses whether these reform proposals could provide further harmonisation in the EU. The central and the last theme of this thesis is convergence. It submits that integration of financial markets can lead to a convergence of auditing. Turkey, as a candidate country for the EU, seeks to benefit from the integration of financial markets. In the pursuit to be part of the international financial markets and to be a member of the EU, Turkey has reformed its law in line with EU law. This thesis questions however, whether these regulatory attempts have resulted (or can result) in convergence between the EU and Turkish laws.