Bazı yarı sentetik penisilinlerin miktar tayinlerinde yeni yöntemler ve karşılaştırılmaları
  1. Tez No: 80439
  2. Yazar: AHMET KESTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ MORGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
- 186 - 6. ÖZET Yarı sentetik penisilinlerin farmasötik şekillerinde doz içeriklerinin saptanmasına olanak sağlayacak miktar tayi ni yöntemlerinin geliştirilmesini ve farmakope yöntemleriyle karşılaştırılmasını amaçlayan bu çalışmada; 22 penisilin tü revinin (oksasilin, kloksasilin, dikloksasilin, flukloksasi- lin, karbenisilin, karindasilin, tikarsilin, ampisilin, tri- hidrat, amoksisilin, episilin, bakampisilin, pivampis il in, mezlosilin, piperasilin, azidosilin, azlosilin, siklasilin, penisilin G, penisilin V, phenbenisilin, klamizol+penis il in G) Ellman, Hg (II) -tmidazol-EDTA ve Ni ( II) -hidroksilamin yöntemle re ait reaksiyon koşulları saptanarak ölçü eğrileri çizilmiş tir. Ellman belirtecini kullanan metodda optimum reaksiyon koşulları, reaksiyon sıcaklığı ve süreleri saptanmıştır. Hg ( II) -imidazol-EDTA yönteminde belirtecin penisilinlerin miktar tayinlerine uygulanabilmesi için imidazol ve Hg(ll) konsantrasyonunun, pH'nın Hg(ll) -İmidazol-EDTA bel irtecindeki EDTA:HgCl" mol oranının, reaksiyon esnasındaki ısı derecesi nin ve ısıtma sürelerinin reaksiyona etkisi araştırılarak ge rekli koşullar saptanmıştır. Ni(ll) -hidroksilamin yöntemiyle penisilinlerin spektrof otometrik miktar tayinlerinde ise Ni ( II) -hidroksilamin belirteciyle hidroksamik asit oluşması ve oluşan ürünün Fe(III) iyonuyla f erri-hidroksamat şeklinde stabilize olması için penisilinlerin Ni ( II) -hidroksilamin ve ferri amonyum sülfat belirteciyle reaksiyon süreleri saptana rak Ellman, Hg (II) -imidazol-EDTA belirteçlerini kullanan yön-- 187 - temlerle miktar tayini yapılan penisilinler için karşılaştır ma yöntemi olarak kullanılmıştır. USP XX'de incelenen penisilinlerin 21 farmasötik şek linin miktar tayinleri için önerilen iyodometrik titrasyon Ellman, Hg( II) -imidazol-EDTA ve Ni (II) -hidroksilamin yöntem leriyle miktar tayinleri için karşılaştırma yöntemi olarak kullanılmıştır. Yöntemlerin karşılaştırılmasında ve istatistiksel de ğerlendirilmesinde F (Fisher) ve t (Student) testleri uygula narak saptanan değerler ilgili cetvellerde^ 95 olasılık düze yinde beşer tayin için verilen değerlerle karşılaştırılmış- tır. USP XX'deki iyodometrik titrasyon yöntemiyle saptanan sonuçların Ellman, Hg ( II) -imidazol-EDTA yöntemi ile saptanan sonuçlarla pres izyonları açısından karşılaştırılmasında ve Ni(II) -hidroksilamin yöntemi ile saptanan sonuçlarla karşı laştırılmasında saptanan F değerleri ve t değerlerinin bazı ları dışında tüm değerler anlamlıdır. Farmakope yöntemleriyle miktar tayini yapılamayan 11 farmasötik şeklin ve f armakopelerde miktar tayini yöntemi önerilmeyen 11 farmasötik şeklin Ellman, Hg(ll) -İmidazol-EDTA ve Ni(ll) -hidroksilamin yöntemleriyle yapılan miktar tayinle ri sonuçlarının karşılaştırılmasında uygulanan F ve t testle rinde ise anlamlı farklılıklar gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
188 - 7. SUMMARY In this study, which has aimed to develop quantitative methods that will make the determination of dose content of the penicillins pharmaceutical preparations possible and to compare these methods with the methods of pharmacopoeia, the optimum conditions which belong to Ellman, Hg (II) -imidazole- EDTA and Ni ( II) -hydroxylamine methods, were determined for 22 penicillin derivatives (oxacillin, cloxacillin, dicloxacill in, f lucloxacill in, carbenicillin, car indacillin, ticarcillin, ampicillin tryhydrate, amoxycillin, epicillin, bacampicill in, pivampicillin, mezlocillin, piperacillin, azidocillin, azlo- cillin, ciclacillin, penicilin G, penicilin V, phenbenicillin, clamizol + penicillin G) and calibration curves were drawn. While studying Ellman method; The temperature during the reaction, the duration of heating to reaction were researched and the optimum conditions were determined and the reagent was Ellman reagent. In order to be used Hg (II) -imidazole-EDTA reagents in the assay of penicillins, the effect of the concentrations of imidazole and HgCl9 of the reagent, pH, mol ratio of EDTA: HgCl? in the Hg ( II) -imidazole-EDTA reagent, the temperature during the reaction and the duration of heating to reaction were researched and the optimum conditions were determined. In the spectrophotometr ic determination of penicillins with- 189 - Ni ( II) -hydroxylamine method, the duration of reaction of penicillins with Ni (II) -hydroxylamine and ferric amonium sulfate reagents were determined to be formed hydroxamic acid with Ni(ll) -hydroxylamine reagent and to be formed ferric- hydroxamate with Fe(lll) ion from that hydroxamic acid. This method was used as a comparative method for penicillins and the determinations were made with Ellman and Hg ( II) -imidazole- EDTA method. Iodometric titration methods in USP XX were used as a comparative method for determination of 21 pharmaceutical preparations of penicillins with another 3 methods. In the comparison of methods and statistical calcula tions, F and t tests were applied and the determined calcula tions were compared with the calculations which were given for each five determination in the confidence level of 95 % in the related tablets. The results which were determined in the comparison of F and t values are, significant except some of them. In the comparison of the results which determined with the iodometric titration method according to USP XX, the results which determined with Ellman, Hg (II) -imidazole-EDTA, Ni (II) -hydroxylamine methods in the way of precisions, F and t values were significant except some of them. The determina tions of 11 pharmaceutical preparations of which determination cannot be made with pharmacopoeia methods and 11 pharmaceutical preparations of which determination methods were, not proposed in pharmacopoeias, were made with Ellman, Hg (II) -imidazole-EDTA and Ni (II) -hydroxylamine methods in the F and t tests which were applied, in the comparison of the results obtained with Ellman, Hg ( II) -imidazole-EDTA and Ni ( II) -hydroxylamine met hods, significant differences were not observed.