Ar-Ge harcamaları ile ekonomik büyüme ilişkisi: OECD örneği
The relationship between R&D expenditures and economic growth: The case of OECD
  1. Tez No: 804391
  2. Yazar: ALEYNA BUSE SAMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ekonomik büyümenin belirleyicileri klasik iktisatçılardan itibaren araştırmacıların dikkatini çekmiş ve belirleyicileri açıklamak için geniş bir literatür oluşmuştur. Neoklasik büyüme yaklaşımı işgücü verimliliğindeki büyümeyi teknolojik gelişme hızına eşit kabul etmiştir. Ancak bu yaklaşımda teknolojik gelişme dışsal bir belirleyici olarak kabul edilmiştir. İçsel büyüme teorilerinden oluşan literatür teknolojik gelişmenin politika yapıcılarının politikalarından etkilenen bir kavram olduğunu literatüre katmıştır. Günümüz dünyasında ülkelerin refah seviyelerinin en önemli belirleyicilerden biri olan ekonomik büyümenin sağlanması için teknolojik gelişmeler etkin rol oynamaktadır. Teknolojik gelişmeyi yaratan unsurlardan birisi de araştırma ve geliştirme (Ar&Ge) faaliyetleri olduğundan ekonomik büyümenin sağlanmasında Ar&Ge harcamaları önemli bir rol üstlenmektedir. Bu bağlamda, çalışmanın amacı Ar&Ge harcamaları, Ar&Ge sektöründeki araştırmacı ve patent başvuru sayısının ekonomik büyüme üzerindeki etkisini OECD ülkeleri için 1996-2020 dönemi verileri kullanılarak panel veri analizi ile tespit etmektir. Panel regresyon tahminlerinden elde edilen bulgular, Ar&Ge harcamaları, Ar&Ge sektöründeki araştırmacı sayısı ve patent başvuru sayısının GSYİH'yı pozitif yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak bu çalışma OECD ülkelerine ekonomik büyümeyi hızlandırmak ve yaşam standartlarını yükseltmek için Ar&Ge sektörünü teşvik etmeye yönelik politikaların uygulanmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The determinants of economic growth have attracted the attention of researchers since the classical economists and a large literature has emerged to explain the determinants. The neoclassical growth approach accepted the growth in labor productivity as equal to the rate of technological development. However, in this approach, technological development has been accepted as an external determinant. The literature consisting of endogenous growth theories has added that technological development is a concept that is affected by the policies of policy makers. In today's world, technological developments play an active role in ensuring economic growth, which is one of the most important determinants of the welfare level of countries. Since one of the factors that create technological development is research and development (R&D) activities, R&D expenditures play an important role in ensuring economic growth. In this context, the aim of the study is to determine the effect of R&D expenditures, the number of researchers and patent applications in the R&D sector on economic growth by panel data analysis using the 1996-2020 period data for OECD countries. Findings from panel regression estimates revealed that R&D expenditures, the number of researchers in the R&D sector and the number of patent applications positively affect GDP. As a result, this study recommends the implementation of policies to encourage the R&D sector to accelerate economic growth and raise living standards to OECD countries.