Yapay zekâ ile ekonomik değişkenler arasındaki ilişki: G7 ülkeleri örneği
The Relationship between artificial intelligence and economic variables: The Case of G7 countries
  1. Tez No: 919798
  2. Yazar: ZÜLEYHA HAZEL AKBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYTUN MEÇİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Teknolojik ilerlemelerin işsizlik üzerindeki etkileri, sanayi devriminden bu yana literatürde sıklıkla tartışılan bir konudur. Makinelerin üretim süreçlerine entegrasyonu, kısa vadede işsizliğe yol açsa da bu makinelerin üretimi, bakımı ve servis edilmesi gibi alanlarda yeni istihdam olanakları yaratmıştır. Sanayi devrimi sırasında teknolojiyi etkin bir biçimde kullanan ülkeler, günümüzde gelişmiş ekonomiler haline gelmiş ve yapay zekâ (AI) teknolojileri alanında liderlik elde etmiştir. Bu tez, yapay zekâ teknolojilerindeki gelişmelerin gelişmiş ülke ekonomileri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, OECD üyesi G7 ülkeleri ele alınmış ve 1997-2020 yılları arasındaki verilerle panel nedensellik analizi uygulanmıştır. Pesaran CD testi ile yatay kesit bağımlılığı tespit edildikten sonra, Pesaran CIPS testi kullanılarak serilerin durağanlığı kontrol edilmiştir. Dumitrescu & Hurlin nedensellik testi ile değişkenler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Bulgular, eğitim harcamalarından yapay zekâ patentlerine doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, yapay zekâ patentleri ile ekonomik büyüme, Ar-Ge harcamaları, ticaret ve işsizlik arasında herhangi bir nedensellik ilişkisi bulunmamıştır. Bu bulgular, eğitim harcamalarının yapay zekâ gelişimini teşvik etmede önemli bir rol oynadığını, ancak yapay zekâ teknolojilerinin ekonomik büyüme ve işgücü piyasası üzerindeki etkilerinin uzun vadede daha net bir şekilde belireceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The impact of technological advancements on unemployment has been a frequently discussed topic in the literature since the Industrial Revolution. While the integration of machines into production processes may lead to unemployment in the short term, it has also created new employment opportunities in areas such as machine production, maintenance, and servicing. Countries that effectively utilized technology during the Industrial Revolution have evolved into advanced economies and have taken the lead in artificial intelligence (AI) technologies today. This thesis aims to examine the effects of advancements in AI technologies on the economies of developed countries. The study focuses on the G7 countries, which are members of the OECD, and applies panel causality analysis using data from 1997 to 2020. The Pesaran CD test was used to detect cross-sectional dependence, followed by the Pesaran CIPS test to check the stationarity of the series. Causality relationships between the variables were analyzed using the Dumitrescu & Hurlin causality test. The findings indicate a unidirectional causality from education expenditures to AI patents. However, no causality relationship was found between AI patents and economic growth, R&D expenditures, trade, and unemployment. These findings suggest that education expenditures play an important role in promoting AI development, but the long-term effects of AI technologies on economic growth and the labor market will become clearer over time.