Üniversite öğrencilerinde varoluşsal kaygı ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide gelişmeleri kaçırma korkusunun aracı rolü
The mediator role of fear of missing out among university students in relationship between existential anxiety and social media addiction
  1. Tez No: 804390
  2. Yazar: BEYZA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER MERAL ÇULHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günlük hayata dahil olan sosyal medyanın özellikle genç yetişkin bireyler arasında kullanımının yaygınlaşması giderek problemli bir hal almaya başlamıştır. Sosyal medya bağımlılığı olarak ortaya çıkan bu yeni patolojik unsuru varoluşsal kaygıların motive ediyor olabileceği fikrinden hareketle tasarlanan bu çalışmaya yaklaşık son on yılda literatürün ilgisini çeken FoMO'nun eklenmesinin sebebi gelişmeleri kaçırma korkusu olarak adlandırılan bu yeni fenomenin bireylerin sosyal medyayı kullanım oranlarını arttırdığına dair yapılan çalışmalar olmuştur. Buradan hareketle mevcut çalışmanın amacı, varoluşsal kaygı ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide FoMO'nun (Fear of Missing Out) aracı rolünü belirlemektir. Çalışmaya İstanbul Arel Üniversitesi ve Doğuş Üniversitesinde 2022-2023 Güz Döneminde öğrenim gören 395 öğrenci katılmıştır. Katılımcılara Varoluşsal Kaygı Ölçeği, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve FoMO Ölçeği uygulanmış olup değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre üç değişken arasında da pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Aracılık etkisini incelemek amacıyla kullanılan Bootsrappting yöntemi sonucunda FoMO'nun varoluşsal kaygı ile sosyal medya bağımlılığı ilişkisinde kısmi aracı etkiye sahip olduğu görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış olup alanyazında daha önce böyle bir çalışmanın yapılmamış olması göz önünde bulundurularak çalışmanın sonuçlarının gerek bilim gerek klinik pratik için oldukça önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Social media usage has participated in daily lives with the development of technology has been getting problematic, especially among young adults. Since the emergence of social media addiction as a pathological fact, this study was designed on the idea of existential anxiety might be motivating social media addiction. In addition, the reason for adding FoMO to this study is that over the last years, the science world has drawn attention to the phenomenon called fear of missing out and studies have shown that FoMO increases social media use. From this point of view, this study aims at the mediator role of FoMO in the relationship between existential anxiety and social media addiction. 395 students who studied at Istanbul Arel University and Doğuş University in the 2022-2023 Fall Semester participated and completed Existential Anxiety Scale, Social Media Addiction Scale, and FoMO scale. Correlation analyses were conducted to understand the relations between variables and results showed that they are all positively related to each other. Then, the Bootstrapping method was used to find out the mediator role of FoMO and the results showed that FoMO has a partial mediator effect on the relationship between existential anxiety and social media addiction. Findings obtained from this research were discussed in the light of the relevant literature and it is thought that the results of this study are very important for either science or clinical practice by taking into consideration the fact that there hasn't been a study like this in the literature.