İslam'ın diğer dinlere ve mensuplarına dinlere yaklaşım modelleri çerçevesinde bakışı
The view of Islam to other religions and their members in framework of approaching models to religions
- Tez No: 804397
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İSRA GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
“İslam'ın Diğer Dinlere Ve Mensuplarına Dinlere Yaklaşım Modelleri Çerçevesinde Bakışı”adlı bu çalışma İslam'ın diğer dinler ve mensuplarına yaklaşımını incelemeyi hedef almaktadır. Zira dinlerin birbirine yaklaşım modelleri bazı noktalarda farklılık arz etmektedir. Bu çalışma içerik itibariyle giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde öncelikli olarak çalışmanın önemi, konusu, kaynakları ve metodu üzerinde durulmuştur.“Din Olarak İslam”adlı birinci bölümde İslam Kaynaklarında yer alan bilgilere göre İslam'ın ortaya çıktığı dönemde Arap yarımadasında bulunan diğer dinler ve Kur'an'da belirtilen İslam'ın özellikleri incelenmiştir.“İslam'a Göre Gayrimüslimler”adlı ikinci bölümde ise İslam kaynaklarında yer alan gayrimüslim kavramı ve kapsamı ele alınmıştır. Daha sonra gayrimüslimlerle ilişkiler irdelenerek bu ilişkilere yön veren ilkeler incelenmiştir. Son olarak dinlerarası ilişkilerde yaklaşım modelleri dinsel dışlayıcılık, dinsel çoğulculuk ve dinsel kapsayıcılık şeklindeki kavramsal tasnif incelenerek, bu yaklaşımların Batı ve İslam dünyasındaki yansımaları arasındaki benzerlik ve farklılıklar hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca bu çalışma İslam geleneğinde dinsel kapsayıcılık olarak nitelendirilebilecek yaklaşımların varlığını ve bu yaklaşıma kaynaklık eden temel düşüncelerin neler olduğunu tartışmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study entitled“The View of Islam to Other Religions and Their Members in Framework of Approaching Models to Religions”, aims to examine the approach of Islam to other religions and their members. Because the approaches of religions to each other differ in some points. This study consists of an introduction and two parts. In the introduction part, the importance, subject, sources and method of the study are primarily emphasized. In the first chapter called titled“Islam as a Religion”, according to the information in Islamic Resources, other religions in the Arabian peninsula during the emergence of Islam and the characteristics of Islam mentioned in the Qur'an were examined. In the second chapter titled,“Non-Muslims According to Islam”, the concept and scope of non-Muslims in Islamic sources are discussed. Afterwards, the relations with non-Muslims were examined and the principles guiding these relations were examined. Finally, the conceptual classification of approach models in interreligious relations as religious exclusivism, religious pluralism and religious inclusivism was examined, and information was given about the similarities and differences between the reflections of these approaches in the West and the Islamic world. In addition, this study aims to discuss the existence of approaches that can be described as religious inclusivity in the Islamic tradition and what the main ideas are that are the source of this approach.