Laboratuvar ve boyahanede yapılan boyamalar arasındaki renk farkının azaltılmasına yönelik bir çalışma
A study on reducing the color difference between dyeing in the laboratory and dyehouse
  1. Tez No: 804409
  2. Yazar: ABDULKADİR ERÇAKALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ZERVENT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışma kapsamında, laboratuvarda başlayan ve işletmede sona eren renk oluşum serüveninde, işletmedeki en büyük problemlerden birisi olan laboratuvar – işletme uyumunu incelemek ve aradaki farkı minimize etmek amaçlanmıştır. Ayrıca laboratuvar tarafından hazırlanan reçetelerin, işletme kısmında uygulanması esnasında yapılan denemeleri azaltmak ve bu süreçte kaybedilen zaman, işgücü, boya/kimyasal tüketimini önlemek amacıyla gerekli düzeltmelerin yapılması hedeflenmiştir. Bu amaçla viskon / pamuk / elastan içerikli seçilmiş bir dokunmuş kumaşa farklı reçetelerle laboratuvar ortamında ve işletme ortamında boyama işlemleri uygulanmış ve renk değerleri karşılaştırılarak değerlendirmeler yapılmıştır. Uygulanan denemeler ile renk farkı minimize edilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda; laboratuvar ortamındaki boyama reçetesinden kostiğin tamamen çıkarılması ve pH değerinin düşürülmesiyle daha koyu renkler elde edilebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, it is aimed to examine the laboratory-dyehouse harmony, which is one of the biggest problems in the business, and to minimize the difference. In addition, it is aimed to make the necessary corrections in order to reduce the trials made during the application of the recipes prepared by the laboratory and to prevent the time, labor and dye/chemical consumption lost in this process. For this purpose, dyeing processes were applied to a selected woven fabric containing viscose / cotton / elastane with different recipes in the laboratory and in the dyehouse, and evaluations were made by comparing the color values. The color difference has been tried to be minimized with the applied experiments. In the results of working; it has been observed that darker colors can be obtained by completely removing the caustic from the dyeing recipe in the laboratory and lowering the pH value.