Mikroalg tabanlı biyoetanol üretiminde Chlorella vulgaris biyokütlesinin kullanımı
Usage of Chlorella vulgaris biomass in microalgae-based bioethanol production
- Tez No: 804408
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ERTUĞRUL KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gerçekleştirilen bu tez çalışmasında yüksek şeker içeriğine sahip Chlorella vulgaris biyokütlesinden biyoetanol üretilmiştir. Fermantasyon deneylerinde Candida boidinii mayası kullanılmıştır. Elde edilen indirgen şeker ve biyoetanol konsantrasyonlarını en üst düzeye çıkarmak amacıyla mikroalg kültivasyon koşulu, ön işlem yöntemi, başlangıç hammadde konsantrasyonu ve farklı azot kaynakları ile mineral tuzları gibi önemli parametreler optimize edilmiştir. En yüksek indirgen şeker konsantrasyonu atık havuç posası içeren fotoheterotrofik ortam koşulunda 16.23 g/L olarak belirlenmiş en yüksek biyoetanol üretimine ise %1 H2SO4 (v/v) ve 200 g/L başlangıç hammadde konsantrasyonunda ulaşılmıştır. Ayrıca azot kaynakları ve mineral tuzlarının biyoetanol üretimini artırdığı saptanmıştır. Chlorella vulgaris yaş biyokütlesinden elde edilen en yüksek biyoetanol konsantrasyonu Candida boidinii için 4.54 g/L olarak bulunmuştur. Ayrıca teorik etanol verimi %54.69, QP değeri 0.38 g/L.h ve YP/S değeri 0.38 g/g olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, bioethanol was produced from Chlorella vulgaris biomass with high sugar content. Candida boidinii yeast was used in fermentation experiments. In order to maximize the resulting reducing sugar and bioethanol concentrations, important parameters such as microalgae cultivation condition, pretreatment method, initial raw material concentration and different nitrogen sources and mineral salts were optimized. The highest reducing sugar concentration was determined as 16.23 g/L in the photoheterotrophic medium containing carrot pomace, and the highest bioethanol production was reached at 1% H2SO4 (v/v) and 200 g/L initial raw material concentration. It has also been found that nitrogen sources and mineral salts increase the production of bioethanol. The highest concentration of bioethanol obtained from the wet biomass of Chlorella vulgaris was found to be 4.54 g/L for Candida boidinii. In addition theoretical ethanol yield %54.69, the QP value is 0.38 g/L.h and YP/S are calculated as 0.38 g/g.