Makine öğrenmesi teknikleri ile kumaş boyama reçetesi tahmini
Fabric dyeing recipe prediction with machine learning techniques
- Tez No: 820052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez çalışmasında tekstil boyahane firmalarının laboratuvar bölümünde müşteriden alınan numune renginin veya hedef rengin belirlenmesi ve tahmin edilmesi üzerine kapsamlı bir analiz sunulmaktadır. Tekstil sektörünün dünyadaki ve Türkiye'deki önemine de değinilmektedir. Bu çalışmada bir tekstil terbiye firmasında örnek bir çalışma yapılmış ve süreçler paylaşılmıştır. İlk olarak hedef rengi belirlemek için kullanılan klasik süreçler kapsamlı bir şekilde anlatılmıştır. Kumaş boyamaları işletme standartlarına göre İstanbul'da bir fabrikada yapılmıştır. Ardından spektrofotometre cihazı ile alınan renk uzayı değerleri ve reçete değerleri ile makine öğrenmesi yöntemleri ve yapay sinir ağları kullanılarak boyama reçetesi tahminlemesi yapılmıştır. 66 boyanmış pamuk kumaş örneğinde sinir ağları ile %98'lik bir doğruluk elde edilmiştir. Deneysel sonuçlar, makine öğrenmesi yöntemlerinin kumaş boyama reçetesi tahmininde başarılı bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a comprehensive analysis is presented on determining and estimating the sample color or target color received from the customer in the laboratory department of textile dyeing companies. The importance of the textile sector in the world and in Turkey is also mentioned. In this study, a sample study was conducted in a textile finishing company and the processes were shared. Firstly, the classical processes used to determine the target color are described in a comprehensive way. Fabric dyeing was done in a factory in Istanbul according to business standards. Then, color space values and prescription values obtained with a spectrophotometer device and coloring prescription estimation were performed using machine learning methods and artificial neural networks. An accuracy of 98% was achieved with neural networks in 66 dyed cotton fabric samples. The experimental results show that machine learning methods can be successfully used in fabric dyeing recipe prediction.