Assessment of the level of hepcidin , iron status, hematological variables in chronic renal disease patients underwent hemodialysis
Hemodiyaliz uygulayan kronik böbrek hastalarında hepcidin düzeyi, demir durumu, hematolojik değişkenlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 804417
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GORAN QADER OTHMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma hemodiyaliz olan ve olmayan KBH hastalarını hematoloji ve demir durumu serum düzeyleri açısından karşılaştırmak için tasarlanmıştır. Deneklere, Azadi Eğitim Hastanesi ve Al-Jumhuri Hastanesinde Ocak 2022 ile Mart 2022 arasında kronik böbrek yetmezliği tanısı konmuştur. Deneysel çalışmalar özel laboratuvarlar tarafından Irak'ın Kerkük kentinde yürütülmüştür. Bu çalışma 40 sağlıklı gönüllü kontrol grubu, 40 hemodiyaliz ihtiyacı olmayan KBH hastası ikinci grup ve 40 hemodiyaliz ihtiyacı olan KBH hastası üçüncü grup olarak 3 gruba ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study was designed to compare hemodialysis and non-hemodialysis CKD patients regarding their hematology and iron status serum levels subjects who were diagnosed with chronic renal failure during January 2022 and March 2022 at Azadi Teaching Hospital and Al-Jumhuri Hospital. Experimental studies were carried out by private laboratories in Kirkuk, Iraq. The volunteers in the current study were divided as follows: 40 healthy volunteers as a control group. 40 CKD patients without needing hemodialysis as a second group. 40 CKD patients whose need hemodialysis as a third group.