The effect of protocol treatment applied to recovered covid-19 patients on the liver and kidney functions
İyileşen covıd-19 hastalarına uygulanan protokol tedavisinin karaciğer ve böbrek fonksiyonlarına etkisi
- Tez No: 804416
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. AAMAR MOUSA ALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın birincil amacı, rejim tedavisinde kullanılan ilaçların karaciğer ve böbrek hücre hasarı üzerindeki etkisini incelemekti. Covid-19'a yakalananlar, incelenen tüm belirteçlerin (AST; ALT; ALP; GGT ve LDH) seviyelerinde, yüzde beşin altındaki P değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış sergiledi. Testlerin bulgularına göre, covid-19'lu hastalar, tedavi edilen gruba kıyasla P ≤0,05'te D. Dimer, S. ferritin ve C-Reaktif Protein seviyelerinde anlamlı derecede yüksek bulundu. Kontrol grubuna kıyasla covid-19 hastalarında P≤0.05'te toplam kan proteininde istatistiksel olarak anlamlı bir artış görülürken, kontrol grubuna kıyasla hastalarda serum albümin miktarı P≤0.05'te azaldı. Covid-19 hastalarında kontrol grubuna göre üre miktarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı ve kontrol grubuna göre hastalarda kreatnininde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma olmadı.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study was to examine the impact of drugs used in regimen treatment on hepatic and renal cell injury. Those who took covid-19 exhibited a statistically significant rise in the levels of all of the markers studied (AST; ALT; ALP; GGT; and LDH) at P-values less than five percent. Patients with covid-19 had significantly higher levels of D. Dimer, S. ferritin, and C-Reactive Protein at P ≤0.05 compared to the trated group, according to the findings of the tests. A statistically significant rise in total blood protein was seen at P≤0.05 for covid-19 patients compared to the control group, whereas the amount of serum albumen decreased at P≤0.05 in patients compared to the control group. There was no statistically significant difference in the amount of urea in patients with covid-19 compared to the control group, and there was no statistically significant reduction in creatnine in patients compared to the control group.