الفروق الفردية وأثرها في تعليم وتعلم اللغة العربية لغير الناطقين بها
Bireysel farklılıklar ve yabancı dil olarak Arapça öğretme ve öğrenme üzerindeki etkileri
- Tez No: 804463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Gazi Üniversitesi Arap Dili Bölümünde anadili Arapça olmayan öğrencilerin Arapçayı okuma, yazma, dinleme, konuşma öğrenme düzeylerini belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırmamda aynı zamanda, Gazi Üniversitesi'nde ana dili Arapça olmayanlar için Arapça öğretme ve öğrenmede bireysel farklılıkların etkisine ilişkin araştırma katılımcıları değişkenlere (yaş, anadil, Cinsiyet) göre verdikleri yanıtlardaki istatistiksel olarak anlamlı farklılıkları belirlemeyi amaçlanmıştır. Araştırma, yürütmek için betimsel bir yaklaşım izlemiştir. Çalışma örneklemi (100) erkek ve kız öğrenciden oluşmaktadır ve çalışma, araştırma verilerini toplamak için bir araç olarak anketi kullanılmıştır. Araştırma bir dizi sonuca varılmıştır; bunlardan en önemlisi, Gazi Üniversitesi'nde anadili Arapça olmayanlara Arapça öğretme ve öğrenmede bireysel farklılıkların etkisi hakkında çalışma katılımcıları yanıtlarında cinsiyet değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Ayrıca, Gazi Üniversitesi'nde anadili Arapça olmayanlar için Arapça öğretme ve öğrenmede bireysel farklılıkların etkisine ilişkin çalışma katılımcıları yanıtlarında yaş değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Ayrıca, Gazi Üniversitesi'nde anadili Arapça olmayanlar için Arapça öğretme ve öğrenmede bireysel farklılıkların etkisine ilişkin çalışma katılımcılarının yanıtlarında anadil değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the level of learning a skill reading, writing, listening, and speaking of the Arabic language for non-native speakers of students in the Department of Arabic Language at Gazi University. The study also aimed to identify the statistically significant differences in the responses of the study sample members about the impact of individual differences in teaching and learning Arabic for non-native speakers at Gazi University, according to the following variables (age, mother tongue, and gender). The study followed the descriptive approach to conducting the study with a sample that consisted of (100) male and female students while using the questionnaire as a tool for collecting study data. The study reached a set of results, the most important of which was the absence of statistically significant differences in the responses of the study sample members about the impact of individual differences in teaching and learning the Arabic language for non-native speakers at Gazi University according to the gender variable. Also, the absence of statistically significant differences in the responses of the study sample members about the impact of individual differences in teaching and learning the Arabic language for non-native speakers at Gazi University according to the age variable. Finally, the absence of statistically significant differences in the responses of the study sample members about the impact of individual differences in teaching and learning Arabic for non-native speakers at Gazi University according to the mother tongue variable, The study recommended the need to work on preparing studies that measure the learning of the Arabic language for non-native speakers at various age levels, as well as the necessity of informing stakeholders and decision-makers in teaching Arabic to non-native speakers of the most important ways and means that facilitate them to perform their various jobs and tasks.