Employment status and suicide risk: The role of problem-solving, social support, and attribution style
İş durumu ve intihar riski; problem çözme, sosyal destek ve atıf biçiminin rolü
  1. Tez No: 804473
  2. Yazar: ECE ÇAĞLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İntihar birçok kişiyi ilgilendiren ciddi bir halk sağlığı sorunudur ve işsizlik çoğu yaş grubu için intihar riskinin belirleyicilerinden biridir. İşsizlik ve intihar riski arasındaki ilişki yıllardır araştırılmaktadır, ancak intihar riskine karşı koruyucu faktörlerin etkisi nitekim daha az ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, sosyal problem çözme becerileri, algılanan sosyal destek ve işsizliğe atıf tarzının çalışma durumu ve intihar riski arasındaki ilişkisinde rolünü incelemektir. 243'ü çalışan ve 333'ü işsiz olmak üzere toplam 576 Türk katılımcının verileri çevrimiçi bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Tüm katılımcılar, ya tam zamanlı çalışan ya da işsiz olan ve iş arayan 18 yaş üstü yetişkinlerdir. Veri toplama aracı olarak demografik form, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Sosyal Sorun Çözme Envanteri (SSÇE), İşsizliği Atfetme Ölçeği (İAÖ) ve İntihar Olasılığı Ölçeği (İOO) kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi göstermek için Hayes PROCESS Macro Model 5 kullanılmıştır. Sonuçlar, işsizliğin daha yüksek intihar riskini, daha düşük algılanan sosyal desteği ve yetersiz problem çözme becerilerini önemli ölçüde yordadığını göstermiştir. Elde edilen bulgular algılanan sosyal destek ve sosyal problem çözme becerileri, istihdam durumu ile intihar riski arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini göstermektedir. İşsizliğe atıf biçimi, çalışma durumu ve intihar riski arasındaki ilişkiyi beklenenin aksine anlanlı derecede etkilememiştir. Bulgular göz önüne alındığında, algılanan sosyal destek ve problem çözme becerilerinin işsiz popülasyonda intihar riskine karşı koruyucu faktörler olabileceği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Suicide is a serious public health problem that interests many, and unemployment is one of the predictors of suicide risk among most age groups. The relationship between unemployment and suicide risk has been investigated for many years, yet the protective factors seem relatively understudied. The present study investigated the role of social problem-solving skills, perceived social support, and attribution style to unemployment in the relationship between suicide risk in the unemployed. Data were collected from 576 Turkish participants (243 employed and 333 unemployed) through an online survey. All participants were consenting adults above 18 years of age who are either full-time employed or unemployed and looking for a job. The demographic form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), Social Problem-Solving Inventor (SPSI), Attribution of Unemployment Scale (AUS), and Suicide Probability Scale (SPS) were used to collect in the data collection process. Hayes' PROCESS Macro Model 5 was used to test the association between variables. Results indicated that unemployment status significantly predicted higher suicide risk, lower perceived social support, and inadequate problem-solving skills. Perceived social support and social problem-solving skills mediated the relationship between employment status and suicide risk. Attribution style was expected to moderate the relationship between employment status and suicide risk; however, the data did not support this anticipation. Based on these findings, it can be concluded that perceived social support and problem- solving skills can be protective factors against suicide risk in the unemployed population.