Okul öncesi öğretmenleri için matematik konuşmaları ölçeğinin geliştirilmesi
Development of math talk scale for early childhood teachers
- Tez No: 804472
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma,“Okul Öncesi Öğretmenleri için Matematik Konuşmaları Ölçeği”nin geçerlik ve güvenirliğini test etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim döneminde 48-72 ay çocukların devam ettiği Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi veya özel anaokulları ve anasınıflarında çalışan okul öncesi öğretmenleri oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Öğretmenleri İçin Matematik Konuşmaları Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca geliştirilen ölçeğin eşdeğer test yöntemine göre güvenirliği sınamak amacıyla da“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Matematik Eğitimine Yönelik Öz Yeterlilik Ölçeği”nden yararlanılmıştır.“Okul Öncesi Öğretmenleri İçin Matematik Konuşmaları Ölçeği”nin geçerlik çalışması için kapsam geçerlik indeksi, Açımlayıcı Faktör Analizi(AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi(DFA) yapılmıştır. Güvenirlik çalışmasında Cronbach Alpha katsayısı, test tekrar test, paralel test yöntemleri kullanılmıştır. Analizler sonucunda“Okul Öncesi Öğretmenleri İçin Matematik Konuşmaları Ölçeği”nin 34 maddeden oluşan üç boyutlu bir yapısı olduğu tespit edilmiştir. Ölçeğin“konuşmayı teşvik etme”alt boyutunda 23,“konuşma fırsatı yaratma”alt boyutunda 7 ve“konuşma kaydı alma”alt boyutunda 4 madde yer almıştır. Araştırma bulguları“Okul Öncesi Öğretmenleri İçin Matematik Konuşmaları Ölçeği”nin yapı geçerliğinin kabul edilebilir ve güvenirliğinin yüksek olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to test the validity and reliability of the“Math Talk Scale for Preschool Teachers”. In the study, the survey model, which is one of the quantitative research methods, was used. The study group consisted of preschool teachers working in public or private kindergartens and kindergartens affiliated to the Ministry of National Education, where children attend 48-72 months in the 2022-2023 academic year.“Personal Information Form”and“Math Talk Scale for Preschool Teachers”developed by the researcher were used to collect the data. In addition,“Preschool Teachers' Self-Efficacy Scale for Mathematics Education”was used to test the reliability of the developed scale according to the equivalent test method. Content validity index, Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) were conducted for the validity study of the Mathematics Conversation Scale for Preschool Teachers. In the reliability study, Cronbach Alpha coefficient, test-retest and parallel test methods were used. As a result of the analysis, it was determined that the Mathematics Conversation Scale for Preschool Teachers had a three-dimensional structure consisting of 34 items. There were 23 items in the“encouraging speech”sub-dimension of the scale, 7 items in the“creating an opportunity to speak”sub-dimension, and 4 items in the“recording speech”sub-dimension. Research findings revealed that the construct validity of the Math Talk Conversation Scale for Preschool Teachers was acceptable and its reliability was high.