Güzel sanatlar lisesi akordiyon çalgı öğretimine ilişkin müzik öğretmeni görüşleri ve müfredat programı örneği
Music teacher's opinions on accordion instrument teaching in fine arts high school and sample of the curriculum
  1. Tez No: 804474
  2. Yazar: FARUK MEHINAGIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TÜRKMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Akordiyon, tarih boyu Balkanlar, Kafkasya, Brezilya, Arjantin, Avrupa, eski Sovyetler Birliği ülkeleri vs. dünyanın birçok ülkesinde farklı türleri ile kullanılmış olup; kullanılmaya da devam edilmektedir. Dünya örneklerinde bu çalgının eğitimine (9-15 yaş arasında) ilköğretim okullarının paralelinde müzik okullarında başlandığı ve tüm müzik derslerini içeren bir program şeklinde verildiği görülmektedir. Türkiye'de ise, mesleki müzik eğitimi alanında (İlköğretim, ortaöğretim, lisans v.s. düzeylerde) akordiyon eğitimi verilmemektedir. Yapılan araştırmalar; küreselleşen dünyamızda yeni yetişen gençlerin farklı çalgıları öğrenmeye ilgi duyduklarını göstermektedir. Bu kapsamda; eğitim ve öğretimin her kademesinde çağın gerekleri ve toplum beklentilerine uygun olarak eğitim-öğretim programlarının periyodik olarak güncellemeleri önem kazanmaktadır. Dolayısıyla; bu araştırmanın amacı; güzel sanatlar lisesi müzik bölümü öğretmenlerinin anadal olarak akordiyon kullanımına ilişkin görüşlerini tespit ederek, konuya ilişkin 9., 10., 11. ve 12. Sınıflar için ders içerik önerisi sunmaktır. Araştırma durum tespiti yöntemine dayalı betimsel bir çalışmadır. Verilerin bir kısmı, örneklem olarak seçilen ve Güzel Sanatlar Liselerinde görev yapan 102 müzik öğretmeninden; diğer kısmı ise literatür tarama yolu ile elde edilmiştir. Anket sonucuna göre müzik öğretmenlerinin büyük çoğunluğu güzel sanatlar liseleri müzik bölümlerinde anadal akordiyon eğitiminin verilmesini gerekli gördüğünü belirtmişlerdir. Bu durum tespitinin ardından ise Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinde uygulanmak üzere akordiyon öğretimine yönelik bir program örneği hazırlanarak öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The accordion has been used throughout history in the Balkans, Caucasus, Brazil, Argentina, Europe, former Soviet Union countries etc. It has been used with different types in many countries of the world; continues to be used.In world examples, it is seen that the education of this instrument (between the ages of 9-15) started in music schools in parallel with primary schools and it was given in the form of a program that includes all music lessons.In Turkey, accordion education is not given in the field of vocational music education (at primary, secondary, undergraduate, etc.).Researches made; In our globalizing world, it shows that young people are interested in learning different instruments.In this context; Periodic updates of education and training programs in accordance with the requirements of the age and society's expectations at all levels of education and training gain importance.Therefore; The purpose of this research; to determine the opinions of fine arts high school music department teachers on the use of accordion as a major, and to offer course content suggestions for the 9th, 10th, 11th and 12th grades on the subject.The research is a descriptive study based on the due diligence method. Some of the data are from 102 music teachers selected as a sample and working in Fine Arts High Schools; the other part was obtained through literature review.According to the results of the survey, the majority of the music teachers stated that they considered it necessary to provide major accordion education in the music departments of fine arts high schools.After this situation was determined, a program for accordion teaching was prepared and presented as a proposal to be implemented in Fine Arts High Schools Music Departments.