Sosyal bilgiler eğitimine yönelik yeni bir felsefi yaklaşım: Entelektüel erdemlerin geliştirilmesi olarak sosyal bilgiler
A new philosophical approach towards social studies education: Social studies as cultivation of intellectual virtues
  1. Tez No: 804476
  2. Yazar: SAMET MERZİFONLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCENK HAMARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Edmund Gettier'in üç sayfalık makalesinin etkisiyle, entelektüel erdemlerin önemi epistemoloji, ahlak felsefesi ve eğitim felsefesi içinde artmaktadır. Entelektüel erdemlere yönelik bu canlı ilgi;“entelektüel erdemlerin doğası nedir?”,“entelektüel erdemler karakter özellikleri ya da doğuştan gelen özellikler midir ?”,“felsefe dışındaki alanlarda entelektüel erdemlerin sonuçları nelerdir ?”,“entelektüel erdemler öğrencilerde geliştirilebilir mi ?”gibi bazı temel sorular etrafında toplanmaktadır. Bazı eğitim felsefecileri, entelektüel erdemler ile eğitim arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı istemiş ve eğitimin temel epistemolojik amacının okullarda entelektüel erdemleri geliştirmek olduğunu ileri sürmüşlerdir. Benzer şekilde, entelektüel erdemlerin geliştirilmesini eğitimin ana epistemolojik amacı olarak ele almayanlar bile, entelektüel erdemlerin öğrencilerin mutlu bir yaşam sürdürmelerinde itici bir rol oynayabileceği sonucuna varmaktadırlar. Bununla birlikte, entelektüel erdemlerin eğitimdeki rolüne yönelik eğitim felsefecileri arasındaki tartışma, entelektüel erdemler ve eğitim arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlayan yeni felsefi çalışmaları sürdürmek için bir gerekçe oluşturmaktadır. Bu nedenden ötürü, bu çalışmada felsefi araştırma yöntemi kullanılmıştır. Felsefi araştırma merceği aracılığıyla bu tez, entelektüel erdemlerin doğasını, nasıl ortaya çıktılarını ve sosyal bilgilere nasıl entegre edilebileceklerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu tez şimdiye kadar önerilen sosyal bilgiler yaklaşımları ile sosyal bilgilere yönelik entelektüel erdem temelli bir yaklaşım arasındaki farkları incelemektedir. Bu nedenle bu çalışma, erdem temelli sosyal bilgiler yaklaşımının çeşitli boyutlarda diğer yaklaşımlardan üstün olduğunu ileri sürmektedir. Buna göre, entelektüel erdem temelli bir sosyal bilgiler yaklaşımı, erdem merkezli bir epistemoloji benimsemekte ve epistemolojik açıdan diğer yaklaşımlardan ayrılmaktadır. Benzer şekilde bu çalışma, ahlaki ve vatandaşlık merkezli karakter eğitiminin aksine, entelektüel erdem merkezli bir sosyal bilgiler eğitimi yaklaşımında, devletin sosyal bilgiler eğitiminde entelektüel karakter eğitimini meşru bir şekilde sağlama görevi olduğunu ve dijitalizasyonun eğitimde entelektüel erdemleri geliştirmek için bir neden sağladığını ileri sürmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, sosyal bilgiler eğitiminin odağını entelektüel erdem temelli bir eğitime yönlendirmesi gerektiği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
By the influence of Edmund Gettier's three-page-long paper, intellectual virtues are gaining prominence in epistemology, moral philosophy, and philosophy of education. This enlivened interest in intellectual virtues centers around some basic questions, such as what is the nature of intellectual virtue? Are intellectual virtues character qualities or inborn qualities? What are the outcomes of intellectual virtues in fields other than philosophy? Can intellectual virtue be cultivated in students? Some philosophers of education aim to uncover the underlying relationship between intellectual virtues and education and have it that the main epistemological purpose of education is to cultivate intellectual virtues in schools. Similarly, even those who do not take the cultivation of intellectual virtues as the main epistemological aim of education come to the conclusion that intellectual virtues may play a propulsive role in pursuing a happy life for students. Nevertheless, the controversy over the role of intellectual virtues in education among the philosophers of education creates a warrant to pursue new philosophical works which aim to peruse the relationship between intellectual virtues and education. For this reason, philosophical inquiry method was used in this study. Through the lens of philosophical inquiry, this thesis aims to uncover the nature of intellectual virtues, how they originated, and how they can be integrated into social studies. This thesis examines the differences between the proposed approaches to social studies thus far and an intellectual-virtue-based approach to social studies. Therefore, this study argues that an intellectual-virtue-based approach to social studies outweighs other approaches in several dimensions. Accordingly, an intellectual-virtue-based approach to social studies adopts a character-based epistemology and differs epistemologically from other approaches. Similarly, this study submits that in an intellectual-virtue-based approach to social studies education, in contrast to moral or civic-based character education, the state has a duty to legitimately provide intellectual character education in social studies education, and that digitalization provides a reason to foster intellectual virtues in education. As a result, this study concludes that social studies education needs to shift its focus towards an intellectual- virtue-based education.