Bir Babürlü yazması olan Ekbername minyatürlerindeki tezyîni alanlar
Ornamental fields in the miniatures of the Ekbername a Mughal manuscript
  1. Tez No: 804520
  2. Yazar: BETÜL ÇORAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNİHAL KÜPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tezhip Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Ekbernâme; Babür İmparatoru Celaleddin Ekber Şah'a (1556-1605) ithaf ve takdim edilmek üzere, imparatorluk kütüphanesi için hazırlanan minyatürlü bir yazma eserdir. Victoria & Albert müzesinde Güney ve Güney Doğu Asya Koleksiyonu'nda muhafaza edilen, saray tarihçisi Ebul-Fazl Allami tarafından 1590 yılında yazılmaya başlanan ve 1590-95 tarihlerinde resimlendiği düşünülen minyatürlü bir eserdir. İlk resimli nüshası olduğu düşünülmesi bakımından tarihsel açıdan önemli olup, Babürlü döneminin en önemli kaynaklarından ve resmî tarih yazıcılığının en güzel örneklerindendir. Ekbernâme üç kitap halinde düzenlenmiş olup, birinci ciltte Ekber Şah'ın tahta çıktığı 1556'dan 1572 yılına kadar meydana gelen olaylar kronolojik sırayla anlatılmaktadır. İkinci cilt yine kronolojik sırayla 1572-1602 yılları olaylarını ihtiva etmektedir. Üçüncü cilt ise“Âyîn-i Ekberî”adıyla meşhur olup zaman zaman müstakil bir eser gibi değerlendirilmektedir. Bu kitap, Ekber Şah dönemindeki Hindistan kıtasının ayrıntılı bir tasvirini içermekte ve beş bölümden oluşmaktadır. Victoria & Albert Müze koleksiyonunda kayıtlı yüz on altı minyatürlü varaktan oluşan eser, Ekber Şah'ın 156O yılında Pencap 'tan Agra'ya yürüyüşü ile başlayan ve 1577 yılında Pencap'a yaptığı sefer ile kapanan, Ekbernâme'nin üçüncü cildinin bir bölümünü içermektedir. Bir başka deyişle İmparatorun saltanatının 17 yılını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Akbarname is a miniature manuscript prepared for the imperial library to be dedicated and presented to the Mughal Emperor Jalaluddin Akbar Shah (1556-1605). Preserved in the South and South East Asia Collection at the Victoria & Albert Museum, it is a work in miniature, thought to have been written by the court historian Abul-Fazl Allami in 1590 and illustrated between 1590-95. It is historically important as it is thought to be the first illustrated copy and is one of the most important sources of the Mughal period and one of the best examples of official historiography. Akbarname is organized in three books, and the first volume describes the events that took place from 1556 to 1572, when Akbar Shah ascended the throne, in chronological order. The second volume contains the events of 1572-1602 in chronological order. The third volume is known as“Āyîn-i Akbarī”and is sometimes considered as an independent work. This book contains a detailed description of the Indian subcontinent during the reign of Akbar Shah and consists of five chapters. The work, consisting of one hundred and sixteen miniaturized leaves in the collection of the Victoria & Albert Museum, is part of the third volume of the Akbarname, which begins with Akbar Shah's march from Punjab to Agra in 156O and closes with his campaign to Punjab in 1577. In other words, it covers 17 years of the Emperor's reign.