Zamana bağlı sızma problemlerinin laplace uzayında analizi
Analysis of transient seepage problems in the laplacedomain
- Tez No: 804539
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYTULLAH TEMEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, dolgu baraj gövdesi ve temelindeki iki boyutlu zamana bağlı ve zamandan bağımsız durumlar için sızma analizleri, Galerkin yaklaşımına dayalı sonlu elemanlar yöntemi (SEY) ile incelenmiştir. Farklı zemin türlerinin, yatay drenaj uzunluğunun ve geçirimsizlik perdesinin sızma üzerindeki etkileri detaylı olarak araştırılmıştır. Darcy kanunu ve süreklilik denklemleri, zemindeki suyun hareketini idare eden temel denklemler olarak kullanılmıştır. Zamana bağlı halde meydana gelen sızma miktarı Laplace uzayında SEY ile hesaplanmıştır. Laplace uzayında elde edilen çözümlerden zaman uzayına geçmek için etkin bir sayısal ters Laplace yöntemi uygulanmıştır. Zamandan bağımsız halde baraj gövdesi içindeki noktalarda hidrolik yükü ve boşluk suyu basıncını ölçmek, freatik hattın konumunu belirlemek ve baraj gövde ve temelindeki sızma miktarını bulmak için Fortran dilinde bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Zamana bağlı ve zamandan bağımsız durumlar için elde edilen hidrolik yük değerleri literatürdeki mevcut çalışmalar ile karşılaştırılarak programın doğruluğu, uygulanabilirliği ve etkinliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two-dimensional steady-state and transient seepage analysis of the embankment dam body and its base is examined using the finite element method (FEM) based on Galerkin's approach. The effects of different soil types, and the effects of horizontal drainage length and the cutoff wall on seepage are investigated in detail. Darcy's law and continuity equations are used as basic equations governing the movement of water in the soil. The amount of seepage that occurs in the transient case has been calculated by the FEM in the Laplace domain. The solutions obtained are transformed to the time domain using an effective numerical inverse Laplace method. A computer program has been prepared in Fortran programming language to find the hydraulic load, pore-water pressure values, and phreatic line pressure values at the points inside the dam body and the amount of seepage on the bottom and body of the dam. The hydraulic head values obtained for steady-state and transient seepage have been compared with the existing studies in the literature and the accuracy, applicability, and effectiveness of the program is demonstrated.