Postpartum döneminde primipar ve multiparların deri hijyenine ait bilgilerinin araştırılması
- Tez No: 80454
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET. îlk doğum yapan ve birden fazla doğum yapan anneler ü- ilzerinde yaptığımız arastxrma sonucunda aşağıda özetlenen bulgu lar tarafımızdan ilginç bulunmuştur. Vakalarımızın kO yaş üzerinde doğum yapmadığı, buna karşılık önemli bir kısmının ise 21-30 yaş arasında doğum yap tığı görülmüştür. Bia da bize ülkemizde doğurganlık yaşının or talama 24-25 yaş olduğu kanısını uyandırmıştır. Doğum yapan kişilerin °/0 55' inin ilköğrenim gördüğü, buna karşılık yüksek öğrenim yapanların yüzdelerinin çok düşük olduğu saptanmıştır. Vakalarımızı çoğunluğunu ev kadınları oluşturmaktadır. Yaptığınız araştırmada aldığınız sonuçlar bizde çekir dek aile tipinin daha yaygın olduğu kanısını uyandırmıştır. 8u>'ela annenin doğumdan sonra kendisinin ve çocuğunun bakımı için daha fazla zaman ayıracağını düşündürmektedir. Birden fazla doğum yapan kişilerde do^ura sonrası hi j enik bakımın ilk doğum yapanlara oranla daha fazla olduğu saptan mıştır. Yaptığımız araştırmada doğumdan önceki yıkanma alışkan lıkları araştırıldığında gün aşırı yıkanma oranının °/0 33 ol masına rağmen, doğumdan sonra bu alışkanlığın. olmadığı saptan mıştır. Bunda annenin müdâhaleli doğum nedeni ile kalkaraamas ı, örf ve adetlerimizin büyük bir payı olabileceği düşünülmüştür. 31El yıkama alışkanlıklarının gerek çocuklarını emzirmeden önce, gerekse her tuvaletten sonra yüksek oranda bulunması se vindiricidir. Ülkemizde gebelerin ve onların ebeveynlerinin hazırlan masına yardımcı olacak özel eğitim programlanmasına ysjrdxracx olacak özel eğitim programları planlanmadığı için çoğu gebeler de bu alışkanlık kazandırılamamıştır. Ancak anneler düzenlene bilecek radyo ve 1;el evi zyosi programlarında bunlardan istifade edebileceklerini belirtmişlerdir. Halbuki gebeliğin erken döne minde başlamak üzere, fizyolojik ve psikolojik yönden sağlıklı olarak doğuma hazırlanan ve bebek bakımı konusunda yeterli bil gisi olan kadınların doğum öncesi ve sonrası stres ve korkula rı giderilecek, anne ve çocuk yönünden doğum sonrası rizikolar ortadan kalkacaktır. 32
Özet (Çeviri)
S U M M- -A R. Y The findings summarized below that we have obtained from our study on mothers Who had had their first parturition or ex perienced more than one parturitions have oeen considered to be interesting l>y «3* It has been observed that our cases do not bring forth youngs after kO years of age, and a significant percentage of which do, meanwhile, have children during 21 to 30. This fact suggests that the average age of prolificacy in our country is 24 tjo 25. 55°/o of the mothersJWere w»ith ah education level of elementary School, and the percentage of the graduates from high educational institutions Were but rather low. ' Majority of our cases were seen to be house-wives. The findings of our study suggest that the central-fa mily type is more prevalent in our society. This fact implies that the mother will dedicate more time to her and her child's cai?e in the postpartum period. It has been observed that the postpartum hygienic care is poorer in the cases #ith their first parturition than the ones With more. In our study, When.we examine the habit of bathing before the parturition,.We have determined that, although there is a ra- 33tio of 33°/0 valid for the habit of bathing e very-other-day, this disappears after the parturition, ît has been concluded that factors such as that the mother cannot stand up because of the aided parturition or our customs and usages. ' A haoit of washing hands either before nursing or after every toilet visit is agreable. Since there is no special instructional programs plan ned in our country in order to assist the preparation of preg- nants and their parents, this habit could not be established in the majority of the pregnants. The mothers, hö*/ever, stated that they could t alee the advantage of such programs Which could arranged by Radio and TV. Through a sound preparation program Would, if this be started within the early period of pregnancy, lead the mother to be physiologically and psychologically he althy for the parturition, removing their stress and fear be fore this event, and also avoiding thfc. postpartum risks con cerning the mother and the child. ?}h