Edirne il merkezindeki kadınların postpartum uzun dönem sağlık problemlerinin belirlenmesi
Determination of long term postpartum health problems in state center of edirne
  1. Tez No: 272619
  2. Yazar: SEVDE ÇUBUKÇU AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN HOTUN ŞAHİN, PROF. DR. FÜSUN VAROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma; kadınların postpartum uzun dönem izlenerek doğuma bağlı olarak gelişebilecek fiziksel ve emosyonel sağlık problemleri ile sıklığını ve etkileyen faktörleri belirlemek, bu problemler ile kadınların algıladıkları sağlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla prospektif tipte tanımlayıcı olarak planlanmıştır.Araştırmaya Temmuz 2008-Nisan 2010 tarihleri arasında örneklem grubu özelliklerine uyan 400 kadın alınmıştır. Bu kadınlardan postpartum 6. haftada 400, 6. ayda 382, 1. yılda 348'ine ulaşılmıştır. Araştırma verileri; kadınların sosyo-demografik ve obstetrik özelliklerini içeren form, Kadınların doğumdan 6. hafta, 6. ay ve 1. yıldaki sağlık problemleri ile kişisel sağlığını algılama düzeylerini içeren form ve Edinburg Doğum Sonu Depresyon Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin istatistiki değerlendirmesinde; yüzdelik ve rölatif risk hesaplaması, Ki-kare Testi ve lojistik regresyon analizi kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre kadınların; %53.2'sinin multipar olduğu, %68.7'sinin prenatal, %52.6'sının postpartum bakım aldığı, postpartum bakım hizmetlerinde sağlık kontrolü oranının ise %15.8 olduğu belirlenmiştir. Çalışmamızdaki kadınların %64.7'sinin sezaryen doğum yaptığı, %17.8'sinin erken postpartum dönemde sağlık problemi geliştiğinde bir sağlık kuruluşuna başvurduğu saptanmıştır.Kadınlarda postpartum 6. haftada en sık görülen sağlık problemlerinin; yorgunluk (%77.5), uyku problemleri (%76.0), dizüri (%61.3), bel ağrısı (%57.8) ve meme ucunda çatlama (%57.5) olduğu saptanmıştır. Postpartum 1. yıl sonunda en sık görülen sağlık problemlerinin ise; yorgunluk (%33.9), uyku problemleri (%32.8), kabızlık (%15.5), disparoni (%13.5) ve hemoroid (%12.6) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is planned to be in a descriptive prospective type in order to determine the factors affecting physical and emotional health problems due to parturition and their frequencies, and besides, to evaluate the relationship between these problems and self-rated health levels of women by following them in a long postpartum period.400 women complying with the sample group characteristics are included in this research between July 2008- April 2010. Women that could be attained within 6. postpartum weeks were 400, within 6. months were 382 and within 1. year were 348. Research data were collected by utilizing the form consisting of sociodemographic and obstetrical characteristics, the form consisting of Health Problems in Postnatal 6. weeks, 6. months and 1. year and Self-Rated Health Levels and also using the Edinburgh Postnatal Depression Scale. Percentage and Relative Odds Ratio, Chi-square Test and Logistic Regression Analyze were used for evaluation of the data statistically.According to the results of this research; it is determined that 53.2% of women were multiparous, 68.7% were prenatal, 52.6% were given postpartum care and furthermore, it is determined that the health control ratio of postpartum care services were 15.8%. It is found that 64.7% of women had caesarean section and 17.8% women got in contact with a health institution when they encountered with any health problem when occurred in early postpartum period.Most common health problems emerging in postpartum 6. weeks were; fatigue (77.5%), sleeping disorders (76.0%), dysuria (61.3%), low back pain (57.8%) and nipple fissures (57.5%). Most common health problems emerging at the end of the postpartum 1. year period were; fatigue (33.9%), sleeping disorders (32.8%), constipation (15.5%), dyspareunia (13.5%) and haemorrhoid (12.6%).