Kanserli hastalara bakım veren hemşirelerin kanser ağrısı hakkındaki bilgilerinin araştırılması
  1. Tez No: 80455
  2. Yazar: AYLA FISTIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
-53 - ÖZET Bu araştırma -r İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Klinikleri 'nde, Sosyal Sigortalar Kurumu Beyoğlu Hasta nesi Onkoloji Servis 'inde çalınmakta olan 80 hemşirenin mesleki bilgi seviyelerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu hemşirelerden II1 i yüksek okul, 63' U sağlık meslek lisesi ve 6' sı sağlık okulu mezunudur. Hemşirelerin ağrı, kanser ağrısı, ağrılı kanser hastalarında hemşire lik bakımı ve analjezik ilaçların farmakolojik özelliklerine ilişkin bilgilerini araş tıran bir anket formu kullanılmıştır. Sonuçların istariksel değerlendirilmesi, bu konularda hemşirelerin bilgilerinin yetersiz olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır..
Özet (Çeviri)
-54 i- SUMMARY This research was conducted to determine the level of professional knowledge of 80 nurses working in various hospitals in Istanbul, II of these subjects are college graduates, 63 are graduates of professional health high schools and 6 are graduates of health schools. A questionare investigating the subjects" ' information on pain, can cer pain, nursing care for patients with cancer pain and pharmacological charate- ristics of analgesic drugs was used. A statistical evaluation of our data reveals that the subjects ' konwledge in the above areas is inadequate.