Gölge bankacılık ve 2008 küresel krizi üzerine etkisi
Shadow banking and its impact on the 2008 global crisis
- Tez No: 804579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ERGİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Küreselleşme kavramı özellikle 1970'li yıllardan itibaren önem kazanan ve ülke ekonomilerinin birbirine bağımlılığını arttıran bir unsur olarak görülmektedir. Küreselleşme ile birlikte finansal piyasalarda rekabetin de arttığı görülmektedir. Artan rekabet ortamında karlılık düzeylerini arttırmak amacında olan finansal kuruluşlar yeni yöntemlere başvurmuşlardır. Bu yöntemlerin sonucu olarak ortaya çıkan gölge bankacılık sistemi, geleneksel bankacılık sisteminden farklı yasal düzenlemelere ve yöntemlere sahip olan, bilanço dışı işlemlere dayanan, kar odaklı bir sistemdir. Bu çalışmada küreselleşme süreci ve beraberinde getirdiği yeniliklerden biri olarak ortaya çıkan gölge bankacılık sistemi, bu sistemin geleneksel bankacılık sistemi ile olan ilişkisi ve 2008 yılında yaşanan küresel krize olan etkilerinin ortaya koyulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of globalization is seen as an element that has gained importance especially since the 1970s and has increased the interdependence of the economies of the countries. It is observed that competition in financial markets has increased with globalization. Financial institutions that aim to increase their profitability levels in an increasingly competitive environment have resorted to new methods. The shadow banking system that has emerged as a result of these methods is a profit-oriented system based on off-balance sheet transactions, which has different legal regulations and methods than the traditional banking system. In this study, it is aimed to reveal the globalization process and the shadow banking system, which has emerged as one of the innovations it has brought with it, the relationship of this system with the traditional banking system and its effects on the global crisis experienced in 2008.