Ultra düşük sıcaklıklarda çalışan otokaskad sistemli aşı depolama kabinleri üzerine bir inceleme
Investigation of a vaccine storage cabinets with auto-cascade systems operating at ultra-low temperatures
  1. Tez No: 804587
  2. Yazar: RÜYAM DAMLA ÖĞMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜNERHAN, DOÇ. DR. NURDAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Her dönem insanlar birçok pandemi ve hastalıklar ile karşı karşıya gelmiştir. Bu yüzden tek kurtarıcı aşıdır. Aşı sayesinde tüm insanlık refaha ermiştir. Aşının muhafaza edilmesi, dünyaya yayılması ve iletilmesi için depolama sistemlerine ihtiyaç vardır. Bunun en iyi yollarından biri de mühendislik harikası diyebileceğimiz otomatik kaskad soğutma sistemli aşı depolama kabinleridir. Bu tezde öncelikle önemli termodinamik bilgiler verilmiş ardından kaskad sistemleri ve otomatik kaskad soğutma sistemleri detaylı olarak incelenmiştir. Bununla birlikte; aşı depolama kabinleri için tasarımda göz önüne alınması gereken unsurlara değinerek kademeli sistemlerin karşılaştırmalı enerji analizi yapılarak yeni nesil soğutucu akışkanın sisteme etkisi ve her iki sistemin performans katsayıları, işleyişi vs. incelenmiştir. Araştırmalar çerçevesinde; sonuç olarak, ozon tükenme potansiyeli ve küresel ısınma potansiyeli standartlara uygun, yüksek verimlilikli soğutucu akışkanın kullanılması, işletme maaliyetlerinin az olması nedeni ile düşük sıcaklıklı uygulamalar için otokaskad sisteminin tercih edilmesi, malzeme seçiminde soğuya dayanıklı özelliklere sahip ayrıca yalıtım sağlayacak malzemelerin kullanılması ve enerji verimliliğinin artıracak çalışmaların yapılması otomatik kaskad soğutma sistemli aşı depolama kabinlerinin popülerliğinin artmasına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Every era, people have faced many pandemic and diseases. The only savior is the vaccine. All mankind is prosperous because of the vaccine. Storage systems are needed to preserve, spread and transmit vaccine to the world. One of the best ways to do that is to call it an engineering wonder, vaccine storage cabins with an automated cascade cooling system. In this thesis, firstly important thermodynamic information is given and then cascade systems and automatic cascade cooling systems are examined in detail. In addition to this; the elements that should be taken into account in the design for vaccine storage cabinets by referring to cascade refrigeration systems and the comparative energy analysis of the cascade refrigeration systems, the effect of the new generation refrigerant on the system and the performance coefficients of both systems, their functioning, etc. examined. As a result of research, the potential for ozone depletion and global warming potential are standards-compliant, high efficiency refrigerant used, low operating costs, and the choice of the auto cascade refrigeration system for low temperature applications, the use of materials that are soonproof in material selection, and the use of materials that provide insulation and work to improve energy efficiency, helps increase the popularity of vaccine storage cabins with an automated cascade refrigeration system.