Psikolojik sağlamlığın saldırganlık üzerindeki etkileri: Hemşireler üzerinde bir araştırma
The effects of psychological resilience on aggression: A study on nurses
  1. Tez No: 804589
  2. Yazar: KUBİLAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Psikolojik sağlamlık, bir kişinin hayatta karşılaştığı zorluklarla başa çıkabilme becerisini içeren bir süreçtir. Hemşireler, sağlık sektöründe önemli bir role sahip olup stresli ve talepkar bir çalışma ortamında hizmet vermektedirler. Bu çalışmanın amacı, hemşirelerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile saldırganlık arasındaki ilişkiyi anlamaktır. Hemşirelerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ve saldırganlık düzeyleri, mesleki performansları, motivasyonları, iş tatminleri ve psikolojik refahları üzerinde önemli etkilere sahip olduğu ifade edilebilir. Bununla birlikte, literatürde bu konuya yönelik sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Saldırganlık, fiziksel, sözlü veya psikolojik olarak hemşirelere yönelik agresif davranışları içerebilir ve hemşirelerin güvenliklerini ve psikolojik refahlarını olumsuz etkileyebilir. Araştırma hemşirelerin psikolojik sağlamlık ve saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamamıza ve mesleki destek programları ve müdahalelerin geliştirilmesinde temel bir rol oynamamıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Elde edilen sonuçlar, hemşirelerin psikolojik sağlamlık düzeylerini artırmak ve saldırganlık düzeylerini azaltmak için atılabilecek adımların belirlenmesine katkı sağlamaktadır. Araştırmanın evrenini Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev yapan 970 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmaya 276 hemşire katılmıştır. Katılımcıların %77,1'i kadınlardan ve % 61,9' u evlilerden oluşmaktadır. Katılımcıların %76,3'ü lisans ve lisansüstü mezunu ve %23,7'si lise ve önlisans mezunlarından oluşmaktadır. Katılımcıların %44,6'sı 18-28 yaş aralığında ve %16,2' si 39 yaş üzerinde katılımcılardan oluşmaktadır. Çalışma yıllarına baktığımızda katılımcıların %62,9'u 1-10 yıllar arasında ve %37,1'i ise 11 yıl ve üzerinde çalışmıştır. Katılımcıların görev yerine bakıldığında %68,3'ü Temel Tıp ve Klinik tıp alanında, % 31,7'si Cerrahi tıp alanında görev yapmaktadır. Elde edilen verilerin bazı değişkenlere göre analizi yapılmadan önce araştırmada kullanılan ölçeklerin ortalama ve standart sapma değerleri alınmıştır. Analiz sonuçlarına göre; Psikolojik Sağlamlık Ölçeğinin ortalama puanı 3,16 olarak bulunmuştur. Saldırganlık Ölçeği için ortalama puan; 2,45, Fiziksel Saldırganlık alt boyutu için 2,04, Öfke alt boyutu için 2,50, Düşmanlık alt boyutu için 2,59 ve Sözel Saldırganlık alt boyutu için 2,71 olarak bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; hemşirelerin mesleki deneyimlerinin ve cinsiyetin psikolojik sağlamlık düzeylerini etkilediği görülmektedir. Hemşirelerin mesleki yıl ve tecrübeleri arttıkça, psikolojik sağlamlık düzeylerinin de arttığı saptanmıştır. Bu, mesleki deneyimin psikolojik sağlamlık üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Psychological resilience is a process that includes a person's ability to cope with the difficulties encountered in life. Nurses have an important role in the health sector and perform their duty in a stressful and demanding working environment. The aim of this study is to understand the relationship between psychological resilience of nurses and aggression. It can be stated that psychological resilience levels and aggression levels of nurses have significant effects on their professional performance, motivation, job satisfaction and psychological well-being. However, there are a limited number of studies on this issue in the literature. Aggression may include physical, verbal or psychological aggressive behaviours towards nurses and may negatively affect their safety and psychological well-being. The research aims to help us better understand the relationship between psychological resilience and aggression levels of nurses and play a fundamental role in the development of professional support programmes and interventions. The results obtained contribute to the determination of the steps that can be taken to increase the psychological resilience levels of nurses and reduce their aggression levels. The population of the study consisted of 970 nurses working in Meram Medical Faculty Hospital. 276 nurses participated in the study. 77,1% of the participants were female and 61,9% were married. 76,3% of the participants were undergraduate and postgraduate graduates and 23,7% were high school and associate degree graduates. 44,6% of the participants are between the ages of 18-28 and 16,2% of the participants are over 39 years old. When we look at the years of employment, 62,9% of the participants have worked between 1-10 years and 37,1% have worked 11 years or more. When we look at the place of work of the participants, 68,3% of them work in the field of Basic Medicine and Clinical Medicine, 31,7% in the field of Surgical Medicine. Before analysing the obtained data according to some variables, the mean and standard deviation values of the scales used in the research were taken. According to the results of the analysis; the mean score of the Psychological Resilience Scale was found to be 3,16. The mean score for the Aggression Scale was 2,45, 2,04 for the Physical Aggression sub-dimension, 2,50 for the Anger sub-dimension, 2,59 for the Hostility sub-dimension and 2,71 for the Verbal Aggression sub-dimension. According to the results of the study, it is seen that of the nurses professional experience and gender affect their psychological resilience levels. It was found that as the professional years and experience of the nurses increased, their psychological resilience levels also increased. This shows that professional experience has a positive effect on psychological resilience.