Klasik Arap mizahında çirkinlik ve fiziksel kusurlar
Ugliness and physical defects in classical Arabic humor
  1. Tez No: 804590
  2. Yazar: ŞÜKRÜ DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Tüm dünya edebiyatında mizahın en primitif örnekleri yüz hatlarına ilişkin“çirkinlik olgusu”ve ondan bağımsız diğer birtakım fiziksel kusurlar etrafında şekillenmiştir. Kla-sik Arap edebiyatının zengin anekdot derlemeleri tarandığında, yüz çirkinliği başta olmak üzere her nevi çirkinlik ve fiziksel kusurlara dair muazzam sayıda bir rivayet malzemesi varlığıyla dikkat çekmekte olup bilimsel ve edebi açıdan detaylı bir incelemeyi hak etmektedir. Orta çağ Müslüman toplumunun çeşitli sosyal tabakalarına mensup her tür-den çirkin karaktere ya da bir veya birkaç fiziksel kusuru bulunan mizahi figürlerin tahli-line yer veren çalışmamız, ilgili dönemin dinî pratikleri, kültürel kodları, gündelik yaşam biçimleri, hassasiyetleri, tabuları, hâkim siyasi atmosfer ve mizahı algılama biçimleri gibi çok çeşitli konular için önemli ipuçları barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most primitive examples of humor in the world's literature revolve around the“phe-nomenon of ugliness”related to facial features and a number of other independent phy-sical defects. A survey of the rich anecdotal collections of classical Arabic literature reveals an enormous amount of narrative material on all kinds of ugliness and physical defects, especially facial ugliness, which deserves a detailed scientific and literary analysis. Our study, which includes the analysis of all kinds of ugly characters belonging to various social strata of medieval Muslim society or humorous figures with one or more physical defects, contains important clues to a wide range of issues such as religious practices, cultural codes, daily lifestyles, sensitivities, taboos, the dominant political atmosphere and the perception of humor.