Evrelere göre kalp yetmezliği hastalarında oksidatif stres düzeyi (Malondialdehid (MDA)), bazı antioksidan aktiviteler (redükte glutatyon (GSH), katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD) ile iskemi modifiye albumin (IMA) ve A, D, E vitamin düzeylerinin belirlenmesi
Determination of oxidative stress level (Malondialdehyde(MDA)), some antioxidant enzyme activities (reducedglutathione (GDH), catalase (CAT), superoksit dismutaz(SOD)), and ischemia modified albumin (IMA) and vitamin A, d, elevels in heart failure patients according to the stage
- Tez No: 804591
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKKI YÖRÜK, DOÇ. DR. NESİM ALADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Kardiyoloji Anabilim dalına müracaat eden, 18-100 yaş aralığındaki 4 evreye göre kalp yetmezliği tanısı alan, 60 gönüllü hastadan ve 60 gönüllü sağlıklı bireyden alınan kan örneklerinde; oksidatif stres düzeylerinin (MDA, IMA), antioksidan aktivitelerin (GSH, CAT, SOD) ve vitamin düzeylerinin (A, D, E) hem evrelere göre ve sağlıklı kontrollerle, hem de yaş ve cinsiyet bakımından karşılaştırılması yapılarak, bu parametrelerin hastalığın etyopatogenezi ve prognozu ile ilişkilendirilmesi amaçlandı. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
In this study, in blood samples taken from 60 patients and 60 healthy volunteers, who were diagnosed with heart failure according to 4 stages, between the ages of 18-100, who applied to Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine, Dursun Odabaş Medical Center, Department of Cardiology; We aimed to correlate these parameters with the etiopathogenesis and prognosis of the disease by comparing the oxidative stress levels (MDA, IMA), antioxidant activities (GSH, CAT, SOD) and vitamin levels (A, D, E) both according to the stages and with healthy controls, as well as in terms of age and gender. The findings obtained from the research were statistically significant.