Muhyiddîn İbnü'l-Arabî ve dîvânı
Muhyiddîn İbnu'l-Arabî and his dîwân
  1. Tez No: 804592
  2. Yazar: FATİH YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TASA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Bu çalışmada Muhyiddîn İbnü'l-Arabî ve Dîvânı incelenmiştir. Çalışma, bir giriş ve üç bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde İbnü'l -Arabî'nin Endülüs'te yaşadığı dönemin siyasî, ilmî ve ictimâ'î durumuyla ilgili genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde İbnü'l-Arabî'nin hayatı, ailesi, ilmî ve edebî kişiliği, hocaları, öğrencileri ve eserleri hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. İkinci bölümde İbnü'l-Arabî'nin söylemiş olduğu şiirler muhteva açısından incelenmiştir. Bu çerçevede şairin şiirleri konularına göre tanzim edilmiş ve bu konular edebiyat tenkitçilerinin eserlerinde belirlemiş oldukları kıstaslar bağlamında tahlil edilmiştir. Üçüncü bölümde ise şiirler üslup ve şekil açısından incelenmiştir. Nazım biçimleri, vezin, kafiye yapısı ve kafiye kusurları ile beyân ve bedî' ilimleri açısından incelenmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Muhyiddîn İbnu'l-Arabî and his Dîwân, were examined. The study consists of an introduction and three parts. In the introduction, general information about the political, scientific and social situation of Endulus are given. In the first part, evaluations were made about' İbnu'l-Arabî's life, family, scientific and literary personality, teachers, students and works. In the second part, the poems sung by İbnu'l-Arabî were examined in terms of content. In this framework, the poet's poems have been arranged according to their subjects and these subjects have been analyzed in the context of the criteria that literary critics have determined in their works. In the third part, the poems were examined in terms of style and form. The poems has been examined in terms of verse forms, meter and rhyme structure, and the sciences of beyân and bedî'.