Dijital teknolojik gelişmelerin Türk sinemasının çekim sonrası işlemlerine olumlu ve olumsuz etkileri
Positive and negative effects of digital technological developments on post-production processes of Turkish cinema
- Tez No: 804593
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EREN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dijital teknolojinin gelişmesi insanların yaşamının her alanını büyük ölçüde etkilemiştir. Kuşkusuz ki bu değişimin insanların hayatını kolaylaştırması gibi olumlu etkilerinin yanında olumsuz etkileri de olmuştur. Bu yeni yaşam biçiminin bize sunduğu hızlı üretim ve tüketim anlayışına kendimizi öyle bir kaptırıyoruz ki bizde yarattığı olumsuz etkileri görmüyoruz ve verdiği zararları düşünmeden hayatımıza devam ediyoruz. Günümüzde sinema sanatı da hayatın her alanında olduğu gibi dijital teknoloji ile iç içe geçmiş bir yapıdadır. Tıpkı hayatta olduğu gibi sinema alanında da dijital teknolojinin olumlu ve olumsuz yansımaları mevcuttur. Film malzemesinin yerini dijitale bırakmasının ardından dijital teknolojide yaşanan gelişmelerle sinema sanatı; özellikle çekim ve çekim sonrası aşamalarda olumlu ve olumsuz birçok durumun etkisi altında kalmıştır. Çekimi tamamlanmış bir filmin; kurgu, efekt uygulamaları, renk ve yoğunluk düzenleme, ses tasarımı ve dağıtım-gösterim aşamalarında dijital bir dönüşüm yaşanmıştır. Dijital teknoloji sürekli kendini yenilemekte olduğu için bu dönüşüm de sürekli devam etmektedir. Ülkemizde dijital teknolojinin gelişmesiyle film yapım maliyetlerinin nispeten azaldığını ve film yapım sayılarının arttığını görmekteyiz. Fakat, düşük maliyetlerle, kısa sürede tamamlanan filmlerin büyük çoğunluğuna bakıldığında niteliksel ve estetik anlamda büyük bir kayıp yaşandığı görülmektedir. Üstelik sinema seyircisinin ilgisini çekebileceği düşünülenerek gerçekleştirilen bu filmler çoğu seyirci tarafından benimsenmemektedir. Bu film yığını arasında kaliteli yapımlara çok nadir rastlanmaktadır. Dijital teknoloji estetik açıdan filmleri daha kaliteli yapmak için kullanılmalıdır. Sinema insanların kalbine işleyecek hikayeleri anlatabilmek için çok güçlü bir silahtır. Dijital teknolojiyi kullanmak bir amaç olmamalı, bu hikayeleri seyirciye aktarabilmek için bir araç olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The development of digital technology has greatly impacted every aspect of people's lives. Undoubtedly, along with the positive effects of this change, there have also been negative effects. We become so absorbed in the fast production and consumption offered by this new way of life that we do not see the negative effects it creates and continue our lives without thinking about the damage it causes. Today, cinema art is intertwined with digital technology, just like every aspect of life. Like in life, there are both positive and negative reflections of digital technology in cinema. After film material was replaced by digital technology, cinema art was affected by many positive and negative situations, especially in the shooting and post-production stages. After the shooting is completed, a digital transformation takes place in the editing, effects applications, color correction, sound design and distribution-screening stages. Since digital technology is constantly renewing itself, this transformation is also continuously ongoing. In our country, with the development of digital technology, we see that film production costs have relatively decreased and the number of films produced has increased. However, it is seen that there is a great loss in terms of quality and aesthetics when looking at the majority of films completed quickly and at low costs. Moreover, most of these films, which are realized with the idea of attracting the attention of cinema audiences, are not embraced by the audience. Among this pile of films, very few high-quality productions are found. Digital technology should be used to make films more aesthetically pleasing. Cinema is a powerful weapon to tell stories that will touch people's hearts. Using digital technology should not be the aim; it should be a tool to convey these stories to the audience.