Sinematografik mirasın korunması ve dijital teknolojik gelişmelerin film korumasına etkileri
Preservation of cinematographic heritage and effects of digital technological developments on film preservation
  1. Tez No: 804594
  2. Yazar: KUMSAL KIVILCIM
  3. Danışmanlar: PROF. ASİYE KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsan, varoluşunun başlangıcından itibaren yazı, resim ve müzik gibi yöntemlerle kendini ifade etmenin yollarını bulmuş, bu sayede geçmişin ışığında geleceğin temellerini atmıştır. Hareketli görüntünün keşfiyle birlikte bu bilgi ve deneyimi aktarmanın daha etkili bir yolu olduğu fark edilmiştir. Keşfedildiği yıllarda yalnızca bir eğlence aracı olarak değerlendirilen sinema, belge niteliği taşıyan bir sanat dalıdır. Filmler, aktardıkları dönemin kültürel özelliklerini, ekonomik yapısını ve içinde bulundukları toplumun sosyolojik yapısını yansıtmaktadır. Edebi, dramatik ve plastik tüm sanatlardan izler taşıyan sinema, gelecek kuşaklara bilgi aktarımını sağlaması bakımından çok önemlidir. Filmlerin kültürel miras birikiminin büyük bir bölümünü oluşturdukları için korunmaları zorunludur. Teknolojik yenilikler sinemayı doğrudan etkilemektedir. Sinema sektörünü ve film yapım sürecini yöneten teknoloji dolaylı yoldan filmlerin korunması gerektiğini de işaret etmiştir. İlk film koruma çalışmaları sinemaya sesin gelmesi ve sessiz filmlerin terk edilmesiyle ortaya çıkmıştır. Aydın kesimin küçük gruplar halinde yürütmeye başladıkları film koruma çalışmaları, Uluslararası Film Arşivleri Federasyonu'nun kurulmasıyla hız kazanmış ve koruma alanında bilimsel standartlar belirlenmiştir. Filmlerin korunabilmesi için ilk olarak derleme çalışmalarının yürütülmesi gerekmektedir. Ülkelerin film arşivleri imkan ve stratejileri doğrultusunda zorunlu (yasal) veya gönüllü derleme yöntemleriyle filmleri arşive kazandırmaktadır. Arşive kazandırılan filmler uzmanlar tarafından incelenir, filmin özelliklerine göre bir koruma planı oluşturulur. Oluşturulan plan doğrultusunda film üzerinde gerekli işlemler yapılarak filmin uygun koşullarda depolanması sağlanır. Pelikül film, zaman, depolama koşulları ve dış etkenler nedeniyle bozulabilen bir yapıya sahiptir. Bu malzeme üzerinde gerçekleştirilen uygulamalar deneyim ve uzmanlık gerektirmektedir. Pelikül film üzerinde yapılan yanlış müdahaleler eser üzerinde geri dönülemeyecek hasarların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durum sinema mirasının önemli bir kısmını oluşturan pelikül film malzemesinin korunması konusunda gerekli önlemlerin alınmasını gerektirmektedir. Dijital teknolojinin gelişmesiyle birlikte sinema endüstrisinde iş akışı bütünüyle değişmiştir. Bu değişim, film koruma uygulamalarında yeni yöntemlerin doğuşuna zemin hazırlamıştır. Filmlerin dijital ortama aktarılması olarak tanımlanan dijitalizasyon işlemi, eserlerin bilgisayar ortamında yenilenmesini sağlamaktadır. Fiziksel restorasyon uygulamaları tamamlanan film, tarama cihazlarıyla gerçekleştirilen dijitalizasyon işlemi sonucunda sayısal ortama aktarılır. Eserin aktarımı gerçekleştikten sonra film üzerinde yapılan her müdahale gerektiği takdirde geri alınabilir. Bu durum film restorasyonu uygulamalarının sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlamakta ve filmin orijinaline zarar verecek etmenleri ortadan kaldırmaktadır. Sayısal ortamda yapılan restorasyon uygulamalarının dezavantajları da vardır. Dijital teknolojinin sunduğu imkanlar film üzerinde radikal değişiklikler yapılabilmesinin önünü açmaktadır. Fakat restorasyon uygulamalarında filmin onarımını sağlarken orijinalini de korumak oldukça önemlidir. Film koruma alanında çalışan kurumların görevi, teknolojinin sağladığı imkanları filmin orijinaline sadık kalarak kullanmak ve eserin gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarılmasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra dijital teknolojinin imkanlarıyla film koruma çalışmalarını yürütmek maliyetli bir işlemdir. Teknolojinin sürekli olarak gelişmesi, dijitalizasyon, bilgisayar ortamında gerçekleştirilen işlemler ve filmlerin depolanması alanında yenilikler yapılmasını gerektirmektedir. Film koruma alanında faaliyet gösteren pek çok kurum, sahip olunan cihazları, yazılım ve donanımları sürekli olarak yenileyemeyecek durumdadır. Fakat özellikle filmlerin dijital veri dosyaları halinde depolanıyor olması eserlerin erişilebilirliğini sağlamak için yeni formatlara aktarılmasını gerektirmektedir. Dijitalize edilen filmlerin orijinal malzemesi olan pelikül filmler muhafaza edilmeye devam ediyor olsa da, direkt olarak dijital teknolojinin imkanlarıyla çekilen ve depolanan filmler pelikül filmler kadar şanslı değildir. Çünkü pelikül film uzun zamandır üzerinde çalışılan, gözlemlenen ve ömrü belirli olan bir malzemedir. Fakat dijital veri dosyaları için aynı güveni duymak ne yazık ki söz konusu değildir. Sürekli gelişen teknoloji, değişimi zorunlu hale getirmektedir. Bu değişim de cihazlarla sınırlı kalmamalıdır. Film koruma alanında çalışan uzmanların hem eski hem de yeni teknolojiye hakim olmaları, gelişmeleri takip etmeleri ve öğrenme heveslerini yitirmemeleri gerekmektedir. Ne yazık ki film koruma alanında çalışan uzmanların sayısı, korunması gereken malzemeye oranla oldukça azdır. Üretimin hız kesmeden devam ettiği sinema sektörünün belki de en önemli sorunlarından biri film koruma alanına yapılan yatırımların yeterli olmamasıdır. Bu sorunun temeli ise filmlerin korunması gerektiğine dair gerekli duyarlılığın gösterilmemesidir. Bilimsel veriler ışığında belirlenen stratejiler, maddi olanakların sağlanması ve yeterli donanıma sahip uzmanların yetiştirilmesi film koruma alanında karşılaşılan sorunların büyük ölçüde çözülmesini sağlayacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Sinematografik miras, koruma, dijital teknoloji, derleme, konservasyon, restorasyon, yararlandırma.
Özet (Çeviri)
Humans have found ways to express themselves through methods such as writing, painting, and music since the beginning of the irexistence, thus laying the foundations for the future in the light of the past. With the discovery of moving images, it has been realized that this provides a more effective way of transferring knowledge and experience. Cinema, initially regarded solely as a form of entertainment when it was first discovered, is a form of art that carries documentary qualities. Films reflect the cultural characteristics, economic structure, and sociological makeup of the time they depict. Cinema, incorporatingtraces from literary, dramatic, and visual arts, is highly significant in terms of transferring knowledge to future generations. Since films constitute a significant portion of cultural heritage accumulation, it is imperative to preserve them. Technological innovations directly influence the art of cinema. The technology that governs the cinema industry and the film production process indirectly indicates the need for film preservation. The initial efforts for film preservation emerged with the advent of sound in cinema and the abandonment of silent films. Film preservation initiatives, initially carried out by small groups within the intellectual circles, gained momentum with the establishment of the International Federation of Film Archives, which set scientific standards in the field of preservation. In order to preserve films, compilation efforts need to be carried out as a first step. Countries' film archives acquire films through mandatory (legal) or voluntary compilation methods according to their capabilities and strategies. The films acquired by the archives are examined by experts, and a preservation plan is developed based on the film's characteristics. Necessary procedures are then performed on the film in accordance with the established plan town sure its storage under suitable conditions. Celluloid film, being an organic structure, is susceptible to deterioration due to fact or such as time, storage conditions, and external influences. Handling this material requires expertise and experience. Incorrect interventions on celluloid film can result in irreversible damage to the artwork. This necessitates taking the necessary precautions for the preservation of celluloid film, which constitutes a significant portion of cinema heritage. With the development of digital technology, the work flow in the film industry has undergone a complete transformation. This change has paved the way for the emergence of new methods in film preservation practices. The process of transferring films into a digital format, known as digitization, enables the restoration of works in a computer environment. Once physical restoration procedures are completed, the film is transferred to a digital medium through scanning devices. After the transfer is accomplished, any interventions made on the film can be reversed if necessary. This ensures the proper execution of film restoration practices and eliminates factors that may damage the film's originality. There are also disadvantage stores to ration practices carried out in the digital realm. The possibilities offered by digital technology allow for radical changes to be made to the film. However, while ensuring the repair of the film in restoration practices, preserving its originality is of utmost importance. The task of institutions working in film preservation is touse the opportunities provided by technology while remaining faithful to the original film, ensuring its healthy transmission to future generations. Inaddition, conducting film preservation activities with digital technology can be costly. The continuous advancement of technology necessitates innovations in digitization, computer-based processes, and film storage. Many institutions in the field of film preservation are unable to constantly update their devices, software, and hardware. However, especially with films being stored as digital data files, transferring them to new formats is necessary to ensure accessibility to the works. While the original celluloid films, which are the source material for digitized films, continue to be preserved, films shotand stored directly with digital technology are not as fortunate as celluloid films. This is because celluloid film has been studied, observed, and has a limited lifespan. However, the same level of trust cannot be placed on digital datafiles. The constantly evolving technology necessitates necessary changes, and this transformation should not be limited to devices alone. Experts working in the field of film preservation need to be proficient in both old and new technologies, keep up with advancements, and maintain their eagerness to learn. Unfortunately, the number of experts working in film preservation is significantly low compared to the amount of material that needs to be preserved. One of the most significant challenges in the continuously thriving film industry is the insufficient investment in the field of film preservation. The root cause of this problem lies in the lack of necessary sensitivity towards the importance of preserving films. Strategies determined based on scientific data, the provision of financial resources, and the training of experts with adequate equipment will greatly contribute to resolving the issues encountered in the field of film preservation. KEY WORDS: Cinematographic heritage, preservation, digital technology, deposit, conservation, restoration, availing of.