Sinematografik mirasın korunması ve film restorasyonu
Preservation of cinematographic heritage and film restoration
- Tez No: 462286
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Geçmişi bugüne ve geleceğe bağlayan, görsel belleğin oluşumu için en önemli ürünlerden olan filmler, kültürel mirasın büyük parçalarındandır. Bu bağlamda, somut kültürel miras ile somut olmayan kültürel mirasın kayıt altına alınmasında ve dünya belleğinin korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasında büyük rolü olan filmlerin korunması ve muhafazası büyük önem taşımaktadır. Filmler, çekildikleri dönemin sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi yapılarına ışık tutmaları nedeniyle pek çok bilgi içermektedir.“Işık hazinesinin bekçileri”filmler, içerdikleri bilgiler ve estetik/sanatsal yönleri ile bir kültürel miras olarak ele alınıp korunmalı, uygun ortamlarda muhafaza edilmeli ve gelecek kuşaklara ulaştırılmaları sağlanmalıdır. Bu amaç doğrultusunda son yıllarda sinema mirasının dijital ortama aktarılması ve restore edilmesi çalışmaları hız kazanmıştır. Bu çalışmada, sinema bir kültürel miras olarak ele alınarak filmlerin korunması, muhafazası ve restore edilmesi konuları araştırılacak, film restorasyonunda uyulması gereken ilkeler ile etik kurallara değinilecektir. Anahtar Kelimeler : Koruma,yenileme,restorasyon; sinema, kültürel ve doğal miras
Özet (Çeviri)
The cinematographic works as one of the most important products for the formation of the visual memory constitute an integral part of the cultural heritage by linking the past to the present and the future. In this context, since the cinematographic works have great role for the recording of tangible and intangible cultural heritage and also preserving and transmitting them to future generations, conservation and preservation of them are of great importance. The moving images contain too much information in terms of shedding light on the social, cultural, economic, and political structures of the period they were shot within. As“the keepers of the light treasure”, the moving images should be protected as cultural heritage, stored in suitable environment and transferred to the future generations by virtue of the information and aesthetic/artistic characteristics they contain. For this purpose, the efforts of transferring to the digital environment and the restoration of the audiovisual heritage have gained momentum in recent years. In this study, by considering the cinema as cultural heritage, the issues of protection, preservation, and restoration of the films will be analyzed and the principles and the ethical rules to be followed through the film restoration process will be mentioned. Key words : Cinema, cultural heritage, preservation, restoration