Assessing the normative power of the European Union on Tunisian democracy: Navigating local challenges at major crossroads
Avrupa Bı̇rlı̇ğı̇'nı̇n Tunus demokrası̇sı̇ üzerı̇ndekı̇ normatı̇f gücünün değerlendı̇rı̇lmesı̇: Büyük kavşak noktasında yerel güçlüklerı̇n üstesı̇nden gelmek
- Tez No: 804597
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CEMAL ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Avrupa Birliği ve Tunus arasındaki ortak tarihin, ortak kültürel mirasın yanı sıra karşılıklı yarara dayalı uzun süreli bir ilişkiyi çağrıştırdığı kabul edilmektedir. Ülke, ekonomik ve askeri işbirliği açısından Avrupa Birliği'nin önemli bir tarihsel müttefiki olarak kabul edilmektedir. İkili ilişkiler, daha stratejik bir yakınlaşma için ek bir teşvik unsuru olarak üçüncü bir unsurun ortaya çıktığı 2010 yılının ardından Arap Baharı'nın meydana gelmesine kadar olumlu bir şekilde değerlendirilmiştir. Bu tez, 2011'den 2022'ye kadar olan dönemde Avrupa Birliği'nin (AB) Tunus'ta demokrasinin gelişimi üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Temel araştırma sorusu, AB'nin dış yardımının Tunus demokrasisine ne ölçüde fayda sağladığını ortaya koyarken, 2019 rejiminin Avrupa'nın yerel demokratik çerçeveyi uygulamasına verdiği tepkiye ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu soruyu cevaplamak için araştırmacı, Tunus'ta hem devrim öncesi hem de devrim sonrası dönemde çalışmış ve zaman ayırmış diplomatlar ve devlet personeliyle mülakatlar gerçekleştirmiştir. Çalışma, AB'nin Tunus'a modernleştirici bir parametre getirmeye çalıştığını ve bunun için de ülkeye sağlam bir demokrasi yerleştirmeyi amaçlayan mali, siyasi ve teknik yardımlar sağladığını iddia etmektedir. Ancak araştırmacı, AB'nin çabalarının başlangıçta yetersiz olduğunu ve AB yetkililerinin başlangıçtaki söylemleriyle uyuşmadığını tespit etmiştir. Çalışma ayrıca Tunus'taki demokrasi örneğinin, 25 Temmuz 2021'de yaşanan ve ülkeyi tek adam yönetimine geri dönmek zorunda bırakan olaylar nedeniyle zayıfladığını ve bunun başlıca nedeninin yolsuzluk ve COVID-19 salgınının yol açtığı ekonomik sorunlar nedeniyle ulusal meclisin çalışmalarının dondurulması olduğunu savunuyor.
Özet (Çeviri)
The shared history between the European Union and Tunisia is widely deemed to evoke a longstanding relation based on mutual benefit as well as common cultural heritage. The country is considered an important historical ally of the European Union in terms of economic and military collaboration. The bilateral relations have been positively assessed until the occurrence of the arab spring in the wake of the year 2010, the period during which a third element emerged as an additional incentive for more strategic approximation. This thesis investigates the impact of the European Union (EU) on the development of democracy in Tunisia during the period from 2011 to 2022. The central research question seeks to elucidate the extent to which the EU's external aid has benefitted Tunisian democracy while shedding light on the responsiveness of the 2019 regime to the European implementation of the domestic democratic framework. To answer this question, In addition, the researcher conducted interviews with diplomats and state personnel from Tunisia who have vested work and time in both the pre-revolution and post-revolution periods. The study contends that the EU sought to bring a modernizing parameter to Tunisia by providing financial, political, and technical aid that sought to install solid democracy in the country. However, the researcher found that the EU's efforts were originally insufficient and non-conforming the initial rhetoric of EU officials. The study also argues that the Tunisian democratic example has been undermined by the events of July 25, 2021, which obliged the country to regress back into one-man rule primarily spearheaded by the freezing of the work of the national assembly due to corruption and economic issues that preceded it caused mainly by the COVID-19 pandemic