Assessing the European union's migration partnership framework through the lenses of normative power Europe the case of human rights protection and promotion in the migration compact for Niger
Avrupa Birliği'nin göç ortaklığı çerçevesinin normatif güç Avrupa açısından değerlendirilmesi: Nijer ile yapılan göç mutabakatında insan haklarının korunması ve geliştirilmesi örneği
- Tez No: 914329
- Danışmanlar: PROF. DR. PETER VERMEERSCH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Katholieke Universiteit Leuven (Catholic University of Leuven)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Son birkaç yıldır Avrupa Birliği (AB), dış göç yönetiminde üçüncü ülkelerle göç ortaklıkları kurmaya yönelik giderek artan bir ilgi göstermektedir. Haziran 2016'da AB, ana göç yolları üzerindeki kilit ülkelere“kazan-kazan ortaklıkları”önererek göçü AB'nin dış politikasına daha da fazla entegre eden yeni bir Göç Ortaklığı Çerçevesini (MPF) uygulamaya koymuştur. Orta Akdeniz rotasındaki ana transit ülke olan Nijer, göç yönetimi alanında AB ile kurduğu güçlü işbirliği sayesinde AB'nin göç ortaklıklarının“vitrini”olmuştur. Bununla birlikte, AB'nin göç yönetimini dışsallaştırması, AB'nin kurucu ilkelerinden biri olan insan haklarının Birlik sınırları dışında korunması ve geliştirilmesi konusunda kapsamlı bir tartışma başlatmıştır. Ian Manners'ın (2002) AB'yi dünya siyasetinde“Normatif Güç Avrupa (NPE)”olarak yorumlamasından yaklaşık yirmi yıl sonra, bu insan hakları kaygıları, AB'nin göç yönetimini dışsallaştırmasına ilişkin literatürü NPE tartışmasına yaklaştırmak için güçlü bir ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bu tez, AB'nin Nijer ile göç ortaklığına insan hakları normunun dahil edilmesini araştırarak, AB'nin yeni MPF'de insan haklarını koruma ve teşvik etme konusundaki normatif rolüne ilişkin mevcut bilgileri genişletmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle, AB'nin göçü engellemeye yönelik ilgisi ile sınırları dışında normlarını koruma ve geliştirme taahhüdü arasındaki artan gerilime yeni bir ışık tutmaktadır. Tez, Manners (2008) tarafından geliştirilen ve AB'nin dış politikalarının ampirik değerlendirmesini yapabilmek için AB'nin ilkelerinin, eylemlerinin ve etkilerinin incelenmesini öneren üçlü çerçeveden faydalanmaktadır. Her bir bölüm için amaç, insan hakları normunun nasıl dahil edildiğini araştırmak ve bunun AB'nin normatif karakteriyle nasıl ilişkili olduğunu tartışmaktır. Dolayısıyla bu tez, AB'nin uluslararası bir aktör olarak rolü ve eylemleri hakkındaki genel NPE tartışmasına katkıda bulunmuştur. Bu tez, insan hakları normunun AB'nin Nijer'e yönelik göç sözleşmesine nasıl dahil edildiğini yanıtlamak için AB belgelerinin analizine, ikincil kaynaklara ve DG HOME, DG DEVCO, Nijer'deki Avrupa Birliği Kapasite Geliştirme Misyonu (EUCAP Sahel Niger) ve eski Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Kabinesi temsilcileriyle yapılan görüşmelere dayanmaktadır. Bu araştırmanın sonuçları, insan haklarının korunması ve geliştirilmesinin AB'nin Nijer'e yönelik göç sözleşmesine tam olarak entegre edilmediğini ortaya koymaktadır. AB'nin göç sözleşmesindeki ilke ve eylemlerinde insan hakları hususları belirgin olsa da, AB'nin Nijer'e yönelik göç sözleşmesine insan haklarının korunması ve geliştirilmesini dahil etme çabaları, eksik ve çelişkili bazı unsurlar nedeniyle zayıflamıştır. Ayrıca bu çabalar, AB'nin ilkeleri, eylemleri ve Nijer ile ortaklığının etkisi arasındaki eksik bağlantıdan büyük zarar görmüştür. İleriye dönük olarak, AB için kritik öncelikli politika, normatif bir güç olarak algılanmaya devam etmek için insan haklarının korunması ve geliştirilmesini göç sözleşmelerinin hedeflerine daha iyi entegre etmek olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Over the last few years, the European Union (EU) has shown a growing interest in building migration partnerships with third countries in its external migration management. In June 2016, the EU introduced a new Migration Partnership Framework (MPF), which further integrates migration in the EU's foreign policy by offering“win-win partnerships”to the key countries along the main migration routes. As the main transit country in the Central Mediterranean route, Niger has been the“showcase”of the EU's migration partnerships, owing to its strong cooperation with the EU in the field of migration management. However, the EU's externalization of its migration management has sparked an extensive discussion on the protection and promotion of human rights outside its borders, as one of the EU's founding principles. After nearly two decades of the Ian Manners' (2002) interpretation of the EU as“Normative Power Europe (NPE)”in world politics, these human rights concerns show that there is a strong need to bring the literature on the EU's externalization of migration management closer to the NPE debate. This thesis aims to investigate the inclusion of the human rights norm in the EU's migration partnership with Niger to broaden the current knowledge of the EU's normative role of protecting and promoting human rights in the new MPF. Therefore, it sheds new light on the increasing tension between the EU's interest to curb migration and its commitment to protect and promote its norms outside its borders. The thesis benefits from the tripartite framework developed by Manners (2008), which suggests examining the EU's principles, actions, and impact to be able to make the empirical assessment of the EU's external policies. For each part, the aim was to investigate how the human rights norm has been included and to discuss how this relates to the EU's normative character. Therefore, this thesis contributed to the overall NPE debate about the EU's role and actions as an international actor. In order to answer how the human rights norm has been included in the EU's migration compact for Niger, this thesis based on the analysis of EU documentation, secondary sources, and interviews with representatives from DG HOME, DG DEVCO, EUCAP Sahel Niger and the Cabinet of the former HR/VP. The results of this investigation reveal that the protection and promotion of human rights have not been fully integrated into the EU's migration compact for Niger. Although the human rights considerations were evident in the EU's principles and actions within the migration compact, the EU's efforts to include the protection and promotion of human rights into its migration compact for Niger were weakened by several absent and contradictory elements. Also, these efforts have suffered heavily from the missing link between the EU's principles, actions, and the impact of its partnership with Niger. Moving forward, a key policy priority for the EU should be to better integrate the protection and promotion of human rights into the objectives of its migration compacts in order to be continuing to be perceived as a normative power.