Üniversite öğrencilerinin ölüm kaygısı ve ruh sağlığı arasındaki ilişkide ölümlülük farkındalığının ve ölüm obsesyonunun aracı rolü
The mediating role of mortality awareness and death obsession in the relationship between death anxiety and mental health of university students
- Tez No: 804615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN İŞÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin ölüm kaygıları ve ruh sağlığı arasındaki ilişkinin düzeyini, ölümlülük farkındalığının ve ölüm obsesyonunun bu ilişkideki aracı etkisini bulmaktır. Araştırmanın örneklemi; basit-rastgele örneklem yöntemi ile seçilen, İstanbul'da üniversite okuyan, yaşları 18-25 arasında değişen 129 kadın ve 107 erkek olmak üzere 236 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Abdel- Khalek Ölüm Anksiyetesi Ölçeği, Çok Boyutlu Ölüm Farkındalığı Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri ve Ölüm Obsesyonu Ölçeği ile toplanmıştır. Ölçekler Google Forms üzerinden uygulanmıştır ve istatistiksel analizler için SPSS 21 programı kullanılmıştır. Verilerin analizi için“Frekans Analizleri”,“Bağımsız Örneklem T-Testi”,“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”,“”Korelasyon Analizi“ ve ”Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi" uygulanmıştır. Son olarak SPSS Process ile Aracı Değişken Analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları sonucunda ölüm kaygısı ile ruh sağlığı arasındaki ilişkide ölüm obsesyonu ve ölümlülük farkındalığının aracı etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Araştırmada, katılımcıların cinsiyet ve yaşları demografik değişken olarak incelenerek yaş grupları ve cinsiyet değişkenleri açısından anlamlı farklılıklara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the degree of relationship between death anxiety and mental health in university students, as well as the mediating impact of mortality awareness and death obsession on this relationship. The research sample consists of 236 individuals, 129 women and 107 men, aged 18 to 25, who were chosen using a simple-random sampling technique while studying at a university in Istanbul. The Abdel-Khalek Death Anxiety Scale, Multidimensional Death Awareness Scale, Brief Symptom Inventory, and Death Obsession Scale were used to gather data for the study. Google Forms was used to apply scales, and the SPSS 21 software was used for statistical analysis.“Frequency Analysis,”“Independent Sample T-Test,”“One Way Analysis of Variance (ANOVA),”“Correlation Analysis,”and“Multiple Linear Regression Analysis”were used for analyzing the data. Consequently, SPSS Process Intermediary Variable Analysis was used. The study's findings revealed that death obsession and mortality awareness had a statistically significant mediating impact on the relationship between mental health and death anxiety. The gender and age of the participants were examined as demographic variables in the research, and substantial differences were found in age groups and gender variables.