Peyzajın dinamik yapısının kentlerin dönüştürülmesinde sorgulanması (proje çalışmaları bağlamında)
Quest for dynamic structure of the landscape in the transformation of urbanscapes (in the context of some project works)
- Tez No: 804628
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Çalışmanın çıkış noktası, kentlerin dönüştürülmesi ana eksenli olarak; doğa-kent etkileşiminin, insan ihtiyaçlarının, kent coğrafyalarının, kentleşme süreçlerinin, kent ile ilişkilenen kavram, yaklaşım ve bilgi alanlarının dönüşümünün peyzajın dinamik yapısı bağlamında sorgulamaktır. Çalışmada; farklı biçim ve içeriklerde keşfedilen, dinamik peyzaj olgusunun içeriği, boyutları, etkileri, ilişkileri ve sınırlarının kent coğrafyalarında dönüşüm süreçlerini örnek çalışma ortamları uyarınca okunması ve sorgulanması amaçlanmaktadır. İnsan, kent ve doğa arasında ilişki kuran; farklı meslek disiplinlerini bir araya getiren, farklı bilgi alanları arasında bağlantı kuran; gezegen ölçeğine erişen kentin ve sorunlarının yeniden okunmasını sağlayan ve yaklaşımları formüle eden, kent coğrafyalarının dönüşümünü yönlendiren peyzaj; dinamik yapı gösteren bir olgu olarak değerlendirilmektedir. Buradan yola çıkarak peyzajın dinamik yapısını kavrayan bir proje dili ve kritiği ve yeni bir kent(leşme) söylemi geliştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında, günümüzün ve geleceğin resilient peyzaj, kent ve toplumlarının oluşturulmasına katkı sağlayacağı ve bu yolda tasarım ve planlama yaklaşımlarına ışık tutacağı düşüncesiyle, kent ve peyzaj kavramlarının kuramsal yönleri detaylı bir biçimde incelenmiş, kentleşme kavramının özellikle günümüzde ortaya çıkan yaklaşımları üzerinde durulmuştur. Buradan hareketle, farklı kent coğrafyalarından örnek çalışma ortamları seçilmiş; peyzajın dinamik yapısı bağlamında irdelenmiştir. Sonuç olarak; kentlerin dönüştürülmesi yolunda, tanımlanan kent sorunlarının değerlere dönüşümü peyzajın dinamik yapısı marifetiyle sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The starting point of the study is the transformation of cities as the main axis; to question the transformation of nature-city interaction, human needs, urban geographies, urbanization processes, concepts, approaches and knowledge areas associated with the city in the context of the dynamic structure of the landscape. In the study; It is aimed to read and question the transformation processes in urban geographies of the content, dimensions, effects, relations and borders of the dynamic landscape phenomenon, which is discovered in different forms and contents, in accordance with sample study environments. Establishing a relationship between human, city and nature; bringing together different professional disciplines, establishing connections between different fields of knowledge; landscape, which provides a re-reading of the planetary city and its problems, formulates approaches and directs the transformation of urban geographies; It is considered as a phenomenon showing a dynamic structure. From this point of view, it is aimed to develop a project language and critique and a new urban(ization) discourse that comprehends the dynamic structure of the landscape. Within the scope of the study, the theoretical aspects of the concepts of city and landscape have been examined in detail, with the idea that it will contribute to the creation of today's and future resilient landscapes, cities and societies and will shed light on design and planning approaches in this way, and the emerging approaches of the concept of urbanization, especially today, are emphasized. Based on this, exemplary working environments from different urban geographies were selected; analyzed in the context of the dynamic structure of the landscape. As a result; On the way of transforming cities, the transformation of defined urban problems into values will be achieved by the dynamic structure of the landscape.