Stimulating employee engagement and innovation through authentic leadership: Understanding the roles of perceived organizational support, and social interaction
Otantik liderlik yoluyla çalışan bağlılığını ve yeniliği teşvik etmek: Algılanan örgütsel desteğin ve sosyal etkileşimin rolü
  1. Tez No: 804645
  2. Yazar: YUSSIF MOHAMMED ALHASSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yoğun dalgalanmaların karakterize ettiği hızlı tempolu iş ortamında, örgütler sürekli olarak içinde bulundukları çevrede başarılı olmalarına yardımcı olacak liderlik tarzlarını geliştirmek veya bu tür liderlik tarzlarını teşvik etmek için çaba gösterirler. Bu nedenle, otantik liderliğin örgütlerin hayatta kalmasına ve örgütlerin başarısına nasıl destek sağladığını incelemek gerekli görülmektedir. Bu çalışma, otantik liderliğin yenilikçi iş davranışı ve çalışan bağlılığı üzerindeki etkisini ve Gana'daki KOBİ firmalarında algılanan örgütsel destek ve sosyal etkileşimin bu ilişkideki potansiyel aracı rollerini araştırmayı amaçlamıştır. Anketler, 357 çalışandan (87 kadın, 270 erkek) öz-bildirim aracılığıyla toplanmış ve elde edilen veriler yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak analiz edilmiştir. Örneklem grubunu tarım, eğitim, imalat, telekomünikasyon, sağlık ve moda sektörü gibi KOBİ çalışanları oluşturmaktadır. Bulgular, otantik liderlik ile hem yenilikçi iş davranışı hem de çalışan bağlılığı arasındaki ilişkide sosyal etkileşimin aracılık rolünün anlamlı olduğunu göstermiştir. Ancak, algılanan örgütsel destek anlamlı bir aracı etki göstermemiştir. Bu çalışma, Gana'daki KOBİ'ler bağlamında otantik liderlik, yenilikçi iş davranışı, çalışan bağlılığı ve bunların öncüllerine ilişkin literatüre katkıda bulunmaktadır. Çalışma, yenilikçi iş davranışını ve çalışan bağlılığını teşvik etmede sosyal etkileşimin önemini vurgulamakta ve otantik liderliğin bu tür etkileşimleri kolaylaştırabileceğini öne sürmektedir. Bulgular ayrıca, çalışanlar arasında olumlu sosyal etkileşimleri teşvik ederek çalışan bağlılığını artırmak ve yenilikçi iş davranışını teşvik etmek için otantik liderliğin gücünden yararlanabilen KOBİ yöneticileri için pratik çıkarımlara sahiptir. Bu çalışma, örgütlerin iş yerindeki sosyal dinamiklere daha fazla dikkat etmesi gerektiğinin altını çizmekte ve Gana ve ötesindeki KOBİ'lerde liderlik, yenilikçilik ve çalışan bağlılığı üzerine gelecekteki araştırmalar için değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the fast-paced business environment characterized by extreme turbulence, organizations continually work to breed or promote leadership styles that help them succeed in the environment. Because of that the study of authentic leadership and how it promotes survival and success has become necessary. This study aimed to investigate the impact of authentic leadership on innovative work behavior and employee engagement, and the potential mediating roles of perceived organizational support and social interaction in this relationship in SME firms in Ghana. Data was collected from 357 employees (87 female, 270 male) through self-reported surveys and analyzed using structural equation modeling. The respondents were sampled from the Agric, education, manufacturing, telecommunication, health, and fashion SME industries. The results showed that social interaction significantly mediated the relationships between authentic leadership and both innovative work behavior and employee engagement. However, perceived organizational support did not show any significant mediating effects. The study contributes to the literature on authentic leadership, innovative work behavior, employee engagement, and their antecedents in the context of SMEs in Ghana. It highlights the importance of social interaction in fostering innovative work behavior and employee engagement and suggests that authentic leadership can facilitate such interactions. The findings also have practical implications for SME managers, who can leverage the power of authentic leadership to enhance employee engagement and promote innovative work behavior by fostering positive social interactions among employees. This study underscores the need for organizations to pay more attention to the social dynamics within the workplace, and provides valuable insights for future research on leadership, innovation, and engagement in SMEs in Ghana and beyond.