Akademisyenlerde bel sağlığı eğitiminin fiziksel fonksiyon ve vücut farkındalığına etkisinin incelenmesi: randomize kontrollü çalışma
Investigation of the effect of LOW back HEALTH education on physical function and body awareness in academicians: Randomized controlled study
  1. Tez No: 804651
  2. Yazar: SELEN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma akademisyenlere egzersiz programı ile verilen bel sağlığı eğitiminin fiziksel fonksiyon ve vücut farkındalığına etkisini incelemek üzere planlanmıştır. Çalışma 25-65 yaş aralığında yaş ortalamaları 43,22±10,924 yıl olan, 49'u kadın 45'i erkek toplam 94 gönüllü akademisyen (çalışma grubu n=47, kontrol grubu n=47) ile tamamlanmıştır. Her iki grubun katılımcıları 6 haftalık eğitim öncesinde ve sonrasında değerlendirilmiştir. Katılımcıların fiziksel fonksiyonlarını değerlendirmek için Tek Ayak Üzerinde Durma Testi (gözler açık ve kapalı), Yarı Çömelme Testi (Half Squat), Mekik Testi (Curl-Up) ve Otur Uzan Testi (Sit and Reach) kullanılmıştır. Vücut farkındalığını değerlendirmek için Vücut Farkındalığı Anketi (VFA) kullanılmıştır. Çalışma grubu katılımcıları sınıf içi ortamda egzersiz programı ile verilen bel sağlığı eğitimi (Bel Okulu) almışlardır. Bel okulu eğitim programı sonrasında ise 6 hafta boyunca (haftada bir gün) egzersiz eğitimine katılmışlardır. Kontrol grubuna ise sadece bel sağlığı eğitimi konusunda bilgilendirici broşür verilmiş ve okumaları istenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre fiziksel fonksiyon açısından tüm parametrelerde her iki grupta da anlamlı artışlar gözlemlenmiştir (p ≤0,05). Ancak gruplar birbiriyle karşılaştırıldığında, farkın çalışma grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p≤0,05). Vücut farkındalığı skorlarında her iki grupta da 6 hafta sonunda artış gözlemlenmiştir (p≤0,05). Ancak çalışma ve kontrol grupları karşılaştırıldığında, vücut tepkileri tahmini (VTT) alt skoru (p≤0,05) hariç gruplar arasında fark bulunamamıştır (p≥ 0,05). Bel sağlığı eğitimi akademisyenlerin fiziksel fonksiyonlarını ve vücut farkındalıklarını arttırmıştır. Ancak, egzersiz yapmanın fiziksel fonksiyonları arttırmadaki etkisinin daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effect of back health education given to academicians on physical function and body awareness. The study was completed with a total of 94 (49 female and 45 male) volunteer academicians(intervention group n=47, control group n=47) between the ages of 25-65, with a mean age of 43.22±10.924 years. The participants of both groups were evaluated before and after the 6-week education and training. In order to evaluate physical functions of the participants, One Leg Standing Test (eyes open and closed), Half Squat Test, Curl-Up Test, and Sit and Reach Test were used. The Body Awareness Questionnaire (BAQ) was used to assess body awareness of the sample. The participants of the intervention group received back health education (Back School) in the classroom. After the education program, they participated in exercise training for six weeks (one day a week). The control group was only given an informative brochure on back health and asked to read it. According to the results of the study, significant increases were observed in all parameters in terms of physical function in both groups (p≤0,05). However, when the groups were compared with each other, the difference was found to be significant in favor of the intervention group (p≤0,05). Body awareness scores also increased at the end of six weeks in both groups (p≤0,05). But no differences were found between the two groups (p≥0.05), except for the body response estimation (BRE) subscore (p≤0,05). The results obtained from this study showed that the effect of exercising on increasing physical functions is greater.