Akademisyenlerde işe bağlı kas iskelet sistemi problemlerinin araştırılması: Kafkas Üniversitesi örneği
Investigation of work-related musculoskeletal problems in academicians: Example of Kafkas University
- Tez No: 727623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN MOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Physiotherapy and Rehabilitation, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İşe bağlı kas iskelet hastalıkları sık görülen sağlık problemlerindendir. Akademisyenler kas iskelet sistemi problemleri açısından riskli meslek profesyonellerindendir. Masa başında uzun süre çalışmaları sağlık açısından olumsuzluklar doğurabilmektedir. Kas iskelet sistemi problemleri birçok olumsuzluğu beraberinde getirir ve iş gücünde kayba neden olur. Bu çalışma akademik personelin kas iskelet sistemi problemlerinin incelenmesi, riskli bölgelerin belirlenmesi ve bu problemlerin sosyodemografik, mesleki, bazı yaşam biçimi ve sağlık durumlarıyla olan ilişkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde Kafkas Üniversitesinde çalışan akademisyenler oluşturmaktadır. Toplam 867 akademisyen içerisinden örneklem seçilimine gidilmiş, 266 akademisyene ulaşmak hedeflenmiştir. Gönüllük esasına dayalı katılım sonucunda 262 kişiye ulaşılmış, 19 kişi dahil edilmeme kriterinden dolayı çalışmadan çıkraılmıştır. Araştırmanın materyalini 243 akademisyen oluşturmuştur. Çalışmanın literatürden derlenerek oluşturulan 22 soruluk anket formuyla verileri (sosyodemografik bilgiler, iş yaşamı ile ilgili bilgiler, bazı yaşam ve sağlık durumuna yönelik bilgiler) sorgulanmıştır. Nordic Kas İskelet Sistemi anketi ile ağrılı bölgeler belirlenmiştir. Verilerin analizi SPSS 28.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu skewness ve kurtosis değerleri ile kontrol edilmiştir. İki kategorik değişken arasındaki ilişki ki-kare ile test edilmiştir. 2'den fazla kategori olan ki-kare analizlerinde z değeri hesaplanarak post-hoc ki-kare yöntemi uygulanmıştır. p0,05). Bu çalışma sonucunda kas iskelet sistemi problemlerinin akademisyenler arasında yaygın olduğu belirlendi. Akademik personelde işe bağlı kas iskelet sistemi problemlerini önceden belirlemek, koruyucu önlemler almak, eğitim vermek iş verimi ve çalışanların sağlığını korumak için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Work-related musculoskeletal diseases are among common health problems.Academicians are risky professionals in terms of musculoskeletal system problems. Working at a desk for a long time can cause adverse health effects. Musculoskeletal system problems bring many negativities and cause loss of workforce. This study was conducted to examine the musculoskeletal system problems of academic staff, to identify risky areas, and to reveal the relationship of these problems with sociodemographic, occupational, some lifestyle, and health conditions. The universe of the research consists of academicians working at Kafkas University in the 2020-2021 academic year. It was aimed to reach 266 academicians by choosing a sample from a total of 867 academicians. As a result of participation voluntarily, 262 people were reached and 19 people were excluded from the study due to the exclusion criteria. The material of the research consisted of 243 academicians. The data of the study (sociodemographic information, information about business life, information about some life and health status) were questioned with a questionnaire consisting of 22 questions compiled from the literature. Painful areas were determined by the Nordic Musculoskeletal System questionnaire. Data analysis was done using SPSS 28.0 program. The conformity of the data to the normal distribution was checked with skewness and kurtosis values. The relationship between two categorical variables was tested with chi-square. In chi-square analyzes with more than 2 categories, the z value was calculated and the post-hoc chi-square method was applied. p0.05). As a result of this study, it was determined that musculoskeletal problems are common among academicians. It is important to predetermine work-related musculoskeletal problems in academic staff, to take protective measures, and to provide training to protect the work efficiency and health of the employees.