Otomobil parçaları imalatında metal korozyonu ve kimyasal risk değerlendirmesi
Metal corrosion and chemical risk assessment in auto parts manufacturing
  1. Tez No: 804656
  2. Yazar: NURHAN DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU MAVİOĞLU AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu araştırma, İzmir ilinde otomobil parçaları üreten X Makina bünyesinde gerçekleşmiştir. Yapılan çalışmada, ilgili firmadaki üretilen metal parçalarda gerçekleşen korozyon tepkimelerini önlemek amacıyla yapılan faaliyetler incelenmiş ve işlemler sırasında kullanılan kimyasalların risklerine karşı üst yönetim ve çalışanlar için farkındalık yaratmak hedeflenmiştir. Yapılan bu çalışma ve risk değerlendirmesi ile kimyasalların risklerine karşı önleyici faaliyetleri hazırlanmış ve firmada uygulanmaya başlanmıştır. Bu araştırmada Kimyasal Risk Değerlendirme Yöntemlerinden olan“COSHH-ILO Yöntemi”kullanılmıştır. Bu çalışmanın evrenini, 2022 yılında İzmir' deki X Makina firmasında görev alan 150 mavi yakalı çalışan oluşturmuştur. Verilerin toplanabilmesi için, daha önce İş güvenliği uzmanlarınca hazırlanmış raporlardan yararlanılmıştır. Kimyasal Risk Değerlendirmesi kapsamında ihtiyaç olan bazı bilgilere ise kimyasalların satın alındığı firmalardan“Güvenlik Bilgi Formları”talep edilmiş ve bu bilgilerden yararlanılmıştır. Önleme faaliyetleri ve dokümanları hakkında çözülmemiş/oluşturulmamış olan bilgiler boş bırakılmıştır. Korozyon probleminin incelenmesi ve fabrikanın mevcut durumda uyguladığı çözümler ile ilgili bilgi verilirken görsellerden yararlanılmıştır. Bu görsellerin yayınlanması ile ilgili fabrika yöneticilerinden izin alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is within the body of X Makina, which produces automobile parts in İzmir. The actions taken to prevent the reaction of the metal parts produced in the relevant company to the impacts were examined and it aims to plan for the senior management and employees against the risks of the chemicals used during the processes. With this study and risk assessment, protective operations against the risks of chemicals have been prepared and will continue to be implemented in the company. In this study,“COSHH-ILO Method”, which is one of the Chemical Risk Assessment Methods, was used. The universe of this study consisted of 150 blue-collar employees working at X Makina in Izmir in 2022. In order to collect the data, the reports previously prepared by the safety data sheets were used. Some of the information needed within the scope of the Chemical Risk Assessment was requested from the companies from which the chemicals were purchased, and this information was used. Unsolved/uncreated information about prevention activities and documents is left blank. Visuals were used while giving information about the corrosion problem and the solutions applied by the factory in the current situation. Permission has been obtained from the factory managers regarding the publication of these images.