Heykel sanatında yansıma ve yansıtma üzerine yaklaşımlar
Approaches to reflection and reflectivity in sculpture art
- Tez No: 804657
- Danışmanlar: DOÇ. HANİFE NERİS YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Antik çağlardan günümüze değin sanat yapıtlarında Mimesis kavramı tartışıla gelmektedir. Platon ve Aristoteles'in doğayı ve mimesis kavramını tartışmaları diyalektik materyalist ve bilimsel dünya görüşünün hâkim olduğu modern çağların başlamasından bu yana çağa uygun biçim ve içerik değişiklikleri olsa da günümüze kadar süregelmektedir. Modernizm çağından bu yana tartışmalar daha da şiddetlenerek ve her sanat akımında farklı bir görünüme bürünerek varlığını korumuştur. Bu çağdan sonra sanat yapıtı üretilirken sanatçılar on binlerce yıllık doğadan esinlenme, onu taklit etme geleneğinden rahatsız olmaya başlamış; soyutlamalar hem bir yenilik getirirken hem de bu rahatsızlığın bir dışavurumu tarzında giderek artmış, kavramsal sanat döneminde çağdaş sanat uygulamalarında bu düşünce en yüksek düzeylere varmıştır. Ne var ki doğanın alelade taklidinden her türlü soyutlama ve doğanın devre dışı bırakılması iddialarının açıkça dile getirildiği fütürizm, suprematizm ve konstrüktivizm gibi modern dönem sanat akımlarında dahi doğa tüm yapıtlarda bütün varlığıyla kendini göstermiştir. Bu çalışmada insanın doğanın bir parçası olduğu ve yaptığı hiçbir şeyin istese de istemese de doğal Mimesis kavramının dışına çıkamayacağı ana fikri esas alınarak ortaya konulan tezin desteklenmesi amacıyla yapıtlar üretilmiş ve bu fikir savunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of Mimesis has been a topic of discussion in art works from ancient times to the present day. The debates of Plato and Aristotle on the concept of nature's mimesis continue to this day, albeit with changes in form and content that are appropriate to this era, where dialectical materialist and scientific worldviews are dominant. Since the Modernism era, these discussions have intensified and taken on different forms in every art movement. As artists have become increasingly uncomfortable with the tradition of drawing inspiration from and imitating nature, abstractions have emerged as a new form of expression. This discomfort has grown and reached its highest levels in contemporary art practices during the conceptual art period. Despite the explicit claims of nature's exclusion in modern art movements such as Futurism, Suprematism, and Constructivism, nature continues to reveal itself in its entirety across all their works. This study is based on the main idea that human beings are a part of nature and that nothing they create can escape the natural concept of mimesis, whether they like it or not. Works of art have been created to support this thesis and defend this idea.