The role of hospital corporate image on the intention to use smart wearable devices in the healthcare sector
Sağlık sektöründe akıllı giyilebilir cihazları kullanma niyetinde hastane kurum imajının rolü
  1. Tez No: 804669
  2. Yazar: VOLHA ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN DİRSEHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Teknolojinin dünya çapındaki hızlı değişimi ile giyilebilir teknoloji cihazları gibi ürünler, günümüzde daha geniş bir çeşitlilikle gelen bir yükseliş trendine sahip olma eğilimindedir. Bununla birlikte, tüketicilerin bu ürünlere adaptasyonu ve bu ürünlerin kullanımına geçişi mutlak kabul edilemez ve bu ürünlere karşı tüketici kafasında oluşan algı birçok faktör tarafından şekillenmektedir. COVID-19, sağlık hizmetleri endüstrisinde dijital transformasyonu öngörülemez şekilde hızlandırarak, akıllı sağlık cihazlarının yaygın olarak benimsenmesine yol açmıştır. Ancak, önceki araştırmalardan elde edilen bilgilere dayanarak, özellikle pazarlama açısından bu cihazların benimsenmesinde ve kullanım niyetinde bazı zorlukların gözlemlendiği bildirilmiştir. Bu araştırmanın amacı, akıllı giyilebilir teknoloji cihazlarının sağlık sektöründe tüketici tarafından kullanma niyetinin araştırılmasıdır. Bu araştırmanın orjinalliği, TAM'a dayalı akıllı giyilebilir cihazları kullanma niyetini, sinyal teorisinin merceğinden araştırmasından gelmektedir. Bu bağlamda, bu çalışma, kullanıcı olmayanların giyilebilir cihaz kullanma niyetini etkileyen faktörleri incelemektedir. Ayrıca, tüketici yenilikçiliğinin algılanan değer ile yeni ürünün benimsenmesi veya kullanım niyeti arasındaki ilişkinin olası bir moderatörü olduğunu bulan mevcut araştırmalar doğrultusunda, bu çalışma bunun son kullanıcı kabul edilebilirliği üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Hastane kurumsal imajı, akıllı giyilebilir sağlık cihazları kullanma niyetinde oynadığı rolü analiz etmek amacıyla sinyal teorisine dayalı olarak bu araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma için akıllı giyilebilir cihaz kullanan ve kullanmayan 201 katılımcı ile anket yapılmıştır. Çalışma sonucunda hastane kurum imajının akıllı giyilebilir cihazların (AGC) kullanma niyeti üzerinde anlamlı bir rol oynamadığı ancak kullanma niyeti üzerinde dolaylı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Katılımcıların AGC kullanma niyeti açısından cinsiyete ve tüketici yenilikçiliği açısından yaşa göre farklılık göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the rapid change in technology worldwide, products such as wearable technology devices tend to have an uprising trend that comes with wider variety nowadays. Consumers, however, are not necessarily adaptive in their nature and their perception is shaped by many factors. COVID-19 has unpredictably accelerated digital transformation in the healthcare industry, leading to widespread adoption of remote smart healthcare devices. But, based on the information from previous researches, the fact that some challenges were observed in adoption and intention to use this devices especially from the marketing point of view. The aim of this research is to investigate the consumer intention to use smart wearable technology devices in healthcare sector. The novelty of this research comes from investigating the intention to use smart wearable devices based on TAM, but through the lens of the signaling theory. In such context, this study examines the factors affecting the intention of non-users to use wearable devices. Moreover, in line with extant research that finds consumer innovativeness as a possible moderator of the relationship between perceived value and new product adoption or intention to use, this study investigates the effect it exerts on the end user intention. Based on the signaling theory, hospital corporate image was included to this research with aim to analyze the role it plays in intention to use wearable health devices. To research, survey was done with 201 participants who have used or who is non-users of smart wearable devices. As a result of the study, it was seen that hospital corporate image do not play a significant role in intention to use smart wearable devices (SWD), but it has an indirect effect on intention to use. It was observed that the participants do not differ in gender in term of intention to use SWD and age in term of consumer innovativeness.