Mapping Hadîkatü'l-Cevâmi': Reevaluating an encyclopedia of Islamic monuments in the eighteenth century Ottoman Istanbul
Hadîkatü'l-Cevâmi'yi haritalamak: On sekizinci yüzyıl Osmanlı İstanbul'undaki İslam eserleri ansiklopedisinin yeniden değerlendirmesi
- Tez No: 804670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
İstanbul, Osmanlı Devleti'nin başkenti olarak başta yönetici elit ve önde gelen devlet erkanı olmak üzere farklı ekonomik ve sosyal tabakadan çeşitli insanların himayesinde inşa faaliyetlerine sahne olmuş dinamik bir şehirdir. Bu bakımdan on sekizinci yüzyılda yönetici elitin şehre dönüşünün akabinde İstanbul'da gerçekleşen inşa faaliyetleri özellikle on yedinci yüzyılın ikinci yarısındaki şehrin çalkantılı dönemi ile karşılaştırıldığında oldukça etkileyicidir. Bu bağlamda, İstanbul'da on sekizinci yüzyılın sonlarına kadar inşa edilmiş câmi ve mescid başta olmak üzere çeşitli yapıları sıralayarak sunan Hadîkatü'l-Cevâmi' dönemini yansıtan kıymetli bir eserdir. Yapıların sıralaması ile beldelerin tasnifinde belirli bir düzeni takip ederek görece sistematik bir biçimde Hüseyin Ayvansarâyî tarafından yazılan eser, bu içeriği düşünüldüğünde öncesinde görülmemiş ansiklopedik bir nitelik taşımaktadır. Bu tez eserde zikredilen yapıları haritalandırarak eseri analiz etmeyi ve Ayvansarâyî'nin İstanbul algısı ile bu eseri yazma sebebi çerçevesinde eserin içeriğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda eserde zikredilen yapılar, dijital tarihin aygıtlarından ve coğrafi referans vermede kullanılan bir yazılım olan ArcGIS kullanılarak çeşitli haritalarda gösterilmektedir. Yapıların yanı sıra, eserde Ayvansarâyî tarafından her cami ve mescid ile ilgili girdinin sonunda belirtilen mahallelerin mekânsal konumlanışları da bu haritalara yansıtılmakta ve Ayvansarâyî'nin mahalle algısı hakkında muhtemel çıkarımların yapılması sağlanmaktadır. Son olarak bu tezde eser üzerine yapılan önceki çalışmalardan farklı olarak eserin çeşitli yazma nüshaları esas alınmakta ve böylece daha sonra yapılacak çalışmalar için matbu nüshada yapılan değişikliklerin farkında olmanın ne kadar önemli olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the capital of the Ottomans, Istanbul is a dynamic city witnessing building activities initiated by a diverse group of people from different social and economic strata, mostly the ruling elite and dignitaries. In this respect, construction process of the eighteenth-century Istanbul upon the arrival of ruling elite is quite impressing comparing to a period of turmoil through the city in the second half of the seventeenth century. Reflecting this period, Hadîkatü'l-Cevâmi' stands out as a valuable work enumerating and presenting various structures, particularly mosques and masjids, constructed until the end of the eighteenth century in Istanbul. Considering its content, the work has an unprecedented encyclopaedical character written by Hüseyin Ayvansarâyî in a relatively systematic way offering a certain order in its order of structures and classification of districts. The thesis aims to analyze this work through mapping of mentioned buildings, and to evaluate its content with a view to investigating the perception of Istanbul according to Ayvansarâyî along with his purpose of writing such a work. For this purpose, numerous structures stated through the work are shown in various maps using one of the tools of the digital history called ArcGIS, a software for georeferencing. Apart from the structures, these maps also reflect spatial positioning of mahalles stated by Ayvansarâyî in the end of each mosque or masjid account; thus, provide possible conclusions concerning Ayvansarâyî's understanding of mahalle. Lastly, differing from previous studies on it, this thesis is based on varying manuscripts of the work, which shows how important it is to see various changes made in its published edition for further studies.