Lacunary istatistiksel yakınsaklık kavramının G-metrik ve g-metrik uzaylarda anlamı
The meaning of the concept of lacunary statistical convergence in G-metric and g-metric spaces
- Tez No: 804702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm konu ile ilgili kaynak araştırması ve tezin amacını içeren giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışma boyunca kullanılacak olan temel tanımlar, kavramlar ve teoremlerden söz edilmiştir. Üçüncü bölümde G-metrik uzaylarda lacunary istatistiksel yakınsaklık kavramının anlamı tanımlanmıştır. G-metrik uzaylarda mesafe kavramının üç nokta arasında tanımlanması göz önünde bulundurularak lacunary dizileri yardımıyla GS, GS_θ, Gσ_1 ve GN_θ dizi uzayları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Dördüncü bölümde, g-metrik uzaylar üzerinde lacunary istatistiksel yakınsaklık tanımlanmış ve bu yeni yakınsaklık türü ile ortaya çıkan teoremler elde edilmiştir. Bu tez çalışmasında üçüncü ve dördüncü bölümler orijinal olarak kendi oluşturduğumuz bölümlerdir. Beşinci bölümde bu tez çalışmasından elde edilen sonuçlar ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introductory part, which includes the source research on the subject and the purpose of the thesis. In the second part, basic definitions, concepts and theorems that will be used throughout the study are mentioned. In the third chapter, the meaning of the concept of lacunary statistical convergence in G-metric spaces is defined. Considering that the concept of distance is defined between three points in G-metric spaces, the relationships between GS, GS_θ Gσ_1 and GN_θ sequence spaces are examined with the help of lacunary sequences. In the fourth chapter, lacunary statistical convergence on g-metric spaces is defined and theorems that emerge with this new convergence type are obtained. The third and fourth sections in this thesis work are the sections that we originally created ourselves. In the fifth chapter, the results and suggestions obtained from this thesis study are given.