Nar suyunun yüksek oranda sükroz verilen farelerde (Mus musculus) total sialik asit düzeyleri ve böbrek dokusu üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of pomegranate juice on total sialic acid levels and kidney tissue in mice (Mus musculus) given high amount of sucrose
  1. Tez No: 804734
  2. Yazar: GİZEM AŞASIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Karbonhidratlar (şekerler), vücudun ana enerji kaynağı olmakla beraber karbon, oksijen ve hidrojenden oluşmuş doğada en çok bulunan organik bileşiklerdir. Beslenme sürecine bakıldığında önemli bir yere sahip olan karbonhidrat tüketiminin artmasıyla metabolizmada oluşan bozukluklar sonucu kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve çeşitli metabolik hastalıklar meydana gelmektedir. Yapılan bu çalışmada yoğun antioksidan içeriğe sahip nar suyunun yüksek oranda sükroz verilen farelerde total sialik asit (TSA) düzeyleri ve böbrek dokusu üzerine etkisi araştırıldı. Uygulamalar 6 hafta boyunca 4 gruba ayrılan 28 adet fare üzerinde yapıldı. Çalışmada grup I (kontrol grubu)'e deneysel uygulama yapılmazken grup II (sükroz grubu)'ye sükroz çözeltisi, grup III (sükroz+nar grubu)'e sükroz çözeltisine ek olarak nar suyu çözeltisi ve grup IV (nar grubu)'e nar suyu çözeltisi verildi. Çalışma sonunda elde edilen plazma, karaciğer, böbrek ve beyin dokusu örneklerinde TSA düzeyleri spektrofotometrik olarak analiz edildi. Böbrek dokuları histopatolojik bakımdan mikroskop altında incelendi.
Özet (Çeviri)
Carbohydrates (sugars) are the main energy source of the body, and are the most abundant organic compounds in nature, consisting of carbon, oxygen and hydrogen. When we look at the nutrition process, the increase in the consumption of sugars which has an important place causes cancers, cardiovascular diseases and various metabolic diseases as a result of disorders in metabolism. In this study, the effect of pomegranate juice, which has a high antioxidant content, on total sialic acid (TSA) levels in mice given high levels of sucrose was investigated. Applications were performed on 28 mice divided into 4 groups for 6 weeks. In the study, no experimental application was made to group I (control group), whereas sucrose solution was applied to group II (sucrose group), pomegranate juice solution in addition to sucrose solution to group III (sucrose + pomegranate group), and group IV (pomegranate group) pomegranate juice solution was given. TSA levels in plasma, liver, kidney and brain tissue samples obtained at the end of the study were analyzed spectrophotometrically, and kidney tissues were examined histopathologically by microscop.