Enhancement of wimax performance for deployment in rural and none urban locations
  1. Tez No: 804751
  2. Yazar: MOHAMMED ABDULSALAM ALI AL-JUMAILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
1990'lı yıllardan itibaren yaşanan teknolojik gelişmeler sonucunda bilgiye ulaşmak için kullanılan araçlarda büyük değişimler ve gelişmeler ortaya çıkmıştır. Bu gelişme bilginin elde edilmesi, dağıtılması ve kullanılması gibi her aşamada kendini göstermiştir. Bugün nerede olursak olalım, cep telefonlarımızın kamerasıyla çektiğimiz bir görüntüyü veya videoyu internet üzerinden sayısız kullanıcıya ulaştırabiliyoruz. Kullanıcıların bilgiye her zaman, her yerde ve en uygun maliyetle erişme ihtiyacı kablosuz iletişim sektörünün hedef noktası haline gelmiştir. Bu amaçla günümüzde yaygın olarak kullanılan birçok kablosuz ağ teknolojisi üreticiler tarafından geliştirilmiştir. Değişken ve yüksek veri hızı, servis kalitesi, yüksek bant genişliği gibi kriterlerle karakterize edilen bu yeni servisler, aynı veya farklı servis sınıfları tarafından desteklenen, aynı veya farklı ağ grubundaki cihazlar arasında haberleşebiliyor. Önerilen yöntem sonuçları, doğruluk, duyarlılık ve kesinlik gibi çeşitli değerlendirme parametreleri hesaplanarak doğrulanmıştır. Geleneksel teknikler için hesaplanan bu parametreler, önerdiğimiz yöntemle karşılaştırıldı. Önerilen yöntem, geleneksel tekniklerle karşılaştırıldığında çok yüksek olan %99 civarında sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of technological developments since the 1990s, great changes and developments have emerged in the tools used to access information. This development has manifested itself at every stage, such as the acquisition, distribution, and use of information. Today, we can deliver an image or video that we take with our mobile phone's camera to countless users via the Internet, wherever we are. The need for users to access information anytime, anywhere and at the most affordable cost has become the target point of the wireless communication industry. For this purpose, many wireless network technologies, which are widely used today, have been developed by manufacturers. These new services, which are characterized by criteria such as variable and high data rate, service quality, and high bandwidth, can communicate between devices in the same or different network group, supported by the same or different service classes. The proposed method results validated by calculating several evaluation parameters such as accuracy, sensitivity, and precision. These parameters calculated for traditional techniques compared with our proposed method. The proposed method presented results around 99% which is very high compared with traditional techniques.