Cemal Reşit Rey'in 'Gitar ve Orkestra için Konçerto' isimli eserinin gitarist olmayan bestecilerin eserlerinden yola çıkarak incelenmesi ve revize edilmesi
An analysis and revision of Cemal Reşit Rey's Concerto for Guitar and Orchestra based on non-guitarist composers' works
- Tez No: 804769
- Danışmanlar: DOÇ. CEM ÇELİKSIRT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Cemal Reşit Rey'in Gitar ve Orkestra için Konçerto isimli eserin Türk Beşleri tarafından yazılan tek gitar konçertosu olması ve katibim gibi ünlü bir temayı benimsemiş olması sebebi ile repertuvarda yer bulması gerektiği göz önüne alınmış ve eserin repertuvara kazandırılması için gerekli adımlar atılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında Türk Beşleri ve Cemal Reşit Rey detaylı bir şekilde araştırılıp temel oluşturduktan sonra spesifik olarak Rey'in Gitar ve Orkestra İçin Konçerto eseri bazında kaynak taraması ve notasyon incelemesi yapılmıştır. Eserde icranın mümkün olmayacağı düşünülen pasajlar saptanmış ve bu pasajlar için çözüm önerileri geliştirilmiştir. Sunulan önerile gitar repertuvarı içerisinde edisyon ve aranjmanlardan faydalanılarak değişikliğe uğramış ve kabul görmüş pasajlar ışığında yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda; 26 pasaj ve bu pasajlar içerisinde 101 ölçüye çözüm önerisi sunulmuştur. Bütün bu değişiklikler yapılırken derlenen repertuvar ve çözüm önerileri ile revize yapacak gitaristlere ışık tutabilecek şekilde gitar revizesine ilişkin temel noktalar saptanmıştır. Son olarak Cemal Reşit Rey'in Gitar ve Orkestra için Konçerto eserinin repertuvara kazandırılmasına ilişkin çok temel bir adım atılarak eserin çalınabilir olduğu düşünülen bir notasyonu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis aimed to bring Cemal Reşit Rey's Concerto for Guitar and Orchestra, which is the only guitar concerto written by the Turkish Five and has adopted a famous melody like“Katibim,”to the repertoire. In this study, Turkish Five and Cemal Reşit Rey were extensively researched to form the foundation. Then, a literature review and notation examination were conducted specifically on Rey's Concerto for Guitar and Orchestra. Problematic passages were identified in the work, and solutions were proposed for these passages. These proposals were made based on accepted changes in the guitar repertoire using editions and arrangements. As a result of the research, 26 passages and 101 measures within these passages were proposed for revision. Throughout these changes, fundamental points related to guitar revision were identified, which could provide insight for guitarists undertaking a revision. Finally, a notation believed to be playable was presented as a very basic step towards bringing Cemal Reşit Rey's Concerto for Guitar and Orchestra into the repertoire.