The effects of online learning and anxiety on memory performance
Çevrim içi öğrenme ve kaygının bellek performansı üzerindeki etkileri
- Tez No: 804768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVİN DOĞUTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, çevrim içi öğrenme ortamında kameranın açık veya kapalı olmasının ve kaygının bellek performansı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini yaşları 18-41 arası değişen toplam 145 üniversite öğrencisi (129 kadın ve 16 erkek) oluşturmaktadır. Katılımcılar bilgilendirilmiş onam formunu onayladıktan sonra demografik bilgi formunu ve Sürekli Kaygı Envanteri'ni tamamlamışlardır. Bunlara ek olarak olası araştırma oturumlarını kendilerine uygunluk sıralamasına göre sıralamışlardır. Oturumlardaki deneysel koşullar önceden belirlenmiştir ve katılımcıların bu koşullardan haberi yoktur. Sürekli kaygısı yüksek olan katılımcılar araştırmaya dahil edilmemiştir. Araştırma, çevrim içi bir toplantı platformu olan Zoom üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmadaki gruplar kaygı manipülasyonu ve kamera durumlarına (açık ya da kapalı) göre oluşturulmuş olup gruplar; kamera açık-kaygısız, kamera açık-kaygılı, kamera kapalı-kaygısız ve kamera kapalı-kaygılı şeklindedir. Durumluk kaygı yaratmak amacıyla çözümlü ve çözümsüz labirent görevleri kullanılmıştır. Bellek performansını değerlendirmek için Wechsler Bellek Ölçeği'nin Mantıksal Bellek-I alt testi uygulanmıştır. Çevrim içi öğrenmede kameranın ve kaygının temel etkisi ve aynı zamanda kamera ve kaygının etkileşiminin bellek performansı üzerindeki etkileri MANOVA ile incelenmiştir. Yapılan analiz sonucunda kameranın temel etkisinin bellek performansı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Ancak kaygının temel etkisi ile kamera ve kaygının etkileşim etkisinin bellek performansı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı bulgulanmıştır. Grupların ortalama bellek performansları incelendiğinde, kamera kapalı-kaygısız grubun gruplar arasında en iyi bellek performansını gösterdiği görülmüştür. Sonuçlar literatür ışığında incelenmiş ve gelecek araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of camera (on or off) and anxiety on memory performance in an online learning environment were investigated. The sample of the study consists of a total of 145 university students (129 females and 16 males) aged between 18-41 years old. After the participants approved the informed consent form, they completed the demographic information form and the Trait Anxiety Inventory. They also ranked possible research sessions in order of convenience to them. The experimental conditions in the sessions were determined in advance and participants did not know the conditions. Participants with high trait anxiety were not included in the study. The research was carried out via Zoom, which is an online meeting platform. The groups in the research were formed according to the conditions of anxiety manipulation and camera (on or off), and they were as follows: camera on-no anxiety, camera on-anxiety, camera off-no anxiety, and camera off-anxiety group. Solvable and unsolvable labyrinth tasks were used to heighten state anxiety. The Logical Memory-I subtest of the Wechsler Memory Scale was used to evaluate memory performance. The main effect of camera (on or off) and anxiety, and also the interaction effect of camera and anxiety on memory performance in online learning were examined with MANOVA. As a result of the analysis, it was found that the main effect of camera had a significant effect on memory performance. However, it was found that there was no significant effect for the main effect of anxiety and the interaction effect of the camera and anxiety on memory performance. When the average memory performances of the groups were examined, it was seen that the camera off-no anxiety group had the best memory performance among the groups. The results were examined in the light of the literature, and suggestions for future research were presented.