Roma mutfağı yazarlarından Apıcıus'un tatlı tariflerinin Türk mutfağına yansımaları
Reflections of ancient Roman culinary writer Apicius's dessert recipes on Turkish cuisine
  1. Tez No: 804780
  2. Yazar: SEVNUR KAYBAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TULGA ALBUSTANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Canlıların yaşamlarını sürdürebilmesinde hayati bir önemi ve yeri olan beslenmenin, en eski çağlardan bu yana uygarlıkların kültür ve alışkanlıklarıyla şekillendiği ve aktarımı gerçekleştiği bilinmektedir. Bin yıldan daha uzun bir süre hüküm sürmüş olan antik çağın öncü toplumlarından Roma İmparatorluğu'nun da tıp, hukuk, mimarlık gibi farklı alanların yanı sıra gastronomi alanına da damgasını vurmuş olduğu görülmektedir. Damak tadını, gösterişli sofralar ve lüks ziyafetlerle birleştiren Romalı yazarlar, yemeği adeta sanatın bir yansımasına dönüştürmüşlerdir. Bu yazarlardan biri ise yıllar boyunca Roma yemeklerini, soslarını ve baharatlarını kaleme almış olan Apicius'tur. Apicius'un damak tadı düşkünü bir gurme olarak kendi yarattığı yenilikçi tarifleri ve yemeğe olan tutkusu da onu tarihin en önemli yazarlarından biri yapmıştır. Bu nedenle, Apicius'un ele aldığı yüzlerce tarif içerisinden, Türk damak tadının da vazgeçilmezi olan tatlıların araştırılıp günümüz mutfağına uyarlanması zamansal süreç açısından önemli ve deneysel bir çalışma niteliğinde olmuştur. Antik çağın yenilikçi tariflerinin, Türk mutfağına uyarlandığı bu çalışma, zaman içerisindeki damak tadı algısını anlamak, yorumlamak ve geçmişi günümüzle buluşturmak açısından önemli bir araştırma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
It is known that nutrition, which has a vital importance and place in the survival of living things, has been shaped and transferred by the cultures and habits of civilizations since ancient times. It is seen that the Roman Empire, one of the leading societies of the ancient age, which ruled for more than a thousand years, left its mark on the field of gastronomy as well as in different fields such as medicine, law and architecture. Combining taste with flamboyant tables and luxurious banquets, Roman writers transformed food into a reflection of art. One of these writers is Apicius, who wrote down Roman dishes, sauces and spices over the years. Apicius's innovative recipes and passion for food, as a taste-loving gourmet, have made him one of the most important writers in history. For this reason, researching and adapting the desserts, which are indispensable for Turkish taste, among hundreds of recipes that Apicius handled, to today's cuisine has been an important and experimental study in terms of the temporal process. This study, in which innovative recipes of the ancient age are adapted to Turkish cuisine, is important research in terms of understanding and interpreting the perception of taste in time and bringing the past to the present.